4 kroky, které dodržovat v péči o extrémně citlivou pleť

Citlivá pleť může být zrádná a péče o ni je poněkud náročnější. Jaké kroky dodržovat a co jí dopřávat nejen v těchto chladných dnech?

Foto: Shutterstock

Také jste už jako malé dítě museli chodit po doktorech kvůli rozsáhlým ekzémům a zimní sezóna pro vás byla tradičně hororem nevábných vyrážek po celém těle či alergií? Kvůli takové zkušenosti se člověk opravdu naučí správně starat o svou pleť. Dlouholetá péče se vám vrátí ve formě obdivu a komplimentů o dokonalé pokožce s čistými póry bez známek pupínků. Kromě toho se s vámi podělíme i o rodinný trik, jak se šetrně zbavit odumřelých buněk.

Pokud se obáváte, že pravidelná péče vyžaduje příliš času a jako moderní žena v zaměstnání byste to nezvládla, tyto rutiny zaberou maximálně 15 minut ráno a dalších 15 minut večer před spaním.

1. Základem je čistění

Pravidelné mytí tváře pouze vodou nestačí. Jednou ráno, jednou večer je mantra nejen pro ženy s citlivou pletí. Po náročném dni a venkovním ovzduší je důležité zbavit kůži nečistot do hloubky. K tomu je třeba řádná péče. Skvělé jsou čistící gely, pěny nebo jemné peelingy. Naším favoritem je jemný gelový peeling od Avène z růžové řady pro citlivou pleť.

Pro ty z vás, kteří neholdují peelingům, doporučujeme čistící pěnící gel od CeraVe nebo čistící mýdlo na obličej s příměsí aktivního uhlí, které je k dostání v různých variantách.

2. Hydratace, hydratace, a ještě jednou hydratace

Všechny typy pokožky potřebují dostatek živin, zejména hydrataci. Pro citlivou až suchou kůži to platí dvojnásob. Pokud trpíte na suchou pleť, ale mastí se vám oblast T zóny, bude pro vás ideální gelové složení krémů. Ty totiž nezatíží pleť natolik jako hutné druhy přípravků a lehkou texturou se do kůže vstřebají, aniž by zanechaly mastný film.

Nebojte se určitě kombinovat různé druhy krémů, pokud vás trápí víc problémů. Například alergické reakce z vlivu vnějšího ovzduší apod. Zkuste zařadit lehký hydratační krém od Clinique – Moisture Surge 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator v kombinaci s hutnějším krémem značky Mixa – Extreme Nutrition Oil-Based Rich Cream, který zmírní alergické reakce.

V chladnějších dnech jsou dle odborníků doporučovány hutnější krémy, jako je například Nivea, ale pokud vám není příjemný nános mastnějších produktů, výše zmíněné krémy s gelovou texturou si oblíbíte. Nebo je využijte pouze na noc a ráno po umytí obličeje naneste lehký krém.

Během spánku se totiž vaše pleť pročišťuje od přebytečného mazu, což je častým důvodem, proč se někteří z vás budí s pocitem mastné pleti, byť je běžně suchá. Hutnější přípravek vaší pleti přes noc poskytne nejen hydrataci, ale i dostatek živin, které se během spánku stihnou vstřebat hluboko do podkožního vaziva. Tam se vám tvoří kolagenové buňky, které jsou nutné pro zachování mladistvé pokožky a které se s přibývajícím věkem tvoří pomaleji.

Naštěstí žijeme ve světě, kde je biochemie tak daleko, že je díky speciálním krémům možné pleti kolagen dodávat. Produktů s tímto zázrakem je mnoho, některé obsahují i kyselinu hyaluronovou pro vyhlazení jemných linek až viditelnějších vrásek. Doporučujeme vyzkoušet Vichy Mineral 89 Hyaluron Booster nebo Lancome Advanced Genifique Yeux – oční krém pro prevenci a jemné vyhlazení vrásek okolo očí.

Problémy s extrémnějším vysušováním pleti dobře zvládá hydratační krém CeraVe. Byl vyvinut dermatology a je ideálním pomocníkem pro kohokoliv se sklony k ekzémům či suché až velmi suché pokožce. Je vhodný jak na obličej, tak na problematické části těla.

3. Nezanedbávejte oční okolí

Na očních víčkách a v oblasti okolo očí je vaše kůže nejjemnější, snáze tu ochabuje a je mnohem náchylnější k vráskám. Proto, jestliže nechcete investovat do kvalitních očních krémů ze strachu ze štiplavé reakce (existují ale samozřejmě i krémy speciálně pro citlivou pleť), oční okolí jemně promasírujte hutným krémem. Můžete využít i klasickou Niveu, na níž mnozí z vás vyrůstali. Dobře hydratuje i rty a neštípe při aplikaci v případech, kdy máte prasklinky ze zimy či v parných dnech ze sluníčka.

4. Masáž pleti – sbohem odumřelým buňkám, i pro citlivky

Ano, je to tak – i lidé s citlivou pletí si mohou dopřát „drhnutí“ odumřelých buněk. Ale šetrně. Pokud máte neblahé zkušenosti s masážními houbičkami a kartáči na obličej, zkuste tradiční asijský způsob mytí obličeje. Stačí vám k tomu malý jemný ručník na ruce, který po běžném čistění obličeje namočíte celý ve vodě a následně ho vyždímáte. Pak jím krouživými pohyby promasírujte celý obličej i krk.

Výhodou této metody je, že si kromě dočištění pórů prokrvíte pleť a při promnutí očí se zbavíte i drobných nečistot z této oblasti. Pleť je tak rozjasněná a zbavená odumřelých buněk. Doporučujeme praktikovat po běžném mytí obličeje s čisticím přípravkem na vodou znovu umytou tvář – ráno i večer. Tento způsob mytí obličeje se například využívá ve Vietnamu už stovky let.

Čtěte dál