4 důvody, proč byste si neměli nechat ujít výstavu Šílený hedvábník

Uměleckoprůmyslové museum připomíná polozapomenutý příběh úspěšného českého rodáka, který z Londýna změnil svět módy i umění.

Foto: archiv UPM

Jméno Ascher je známější v zahraničí než u nás. Zika a Lída emigrovali z Československa těsně přes Hitlerovou okupací a v Londýně založili firmu na výrobu látek, z nichž šili ti nejslavnější módní tvůrci. Jejich zapomenutý příběh nyní znovu ožívá i u nás. Tady je seznam důvodů, proč byste na výstavu měli zajít i vy.

Foto: archiv UPM

1 Módní revoluce na vlastní oči

Zika Ascher pocházel z rodiny, v níž se s látkami  obchodovalo po generace. Jeho manželka Lída měla zase výtvarné nadání a organizační talent. Společně vytvářeli kreace, které ve své době neměly obdobu. Tiskli na fáčovinu a odstartovali boom hippie módy, v 50. letech používali zářivé neonové barvy v kombinaci s tradičními vzory, experimentovali s novými motivy - typickým byl například vzor s ptáčky, který učaroval Christianu Diorovi. Mezi 40. a 80. léty patřili k nejznámějším dodavatelům látek pro celou plejádu evropských módních domů a jméno Ascher se stalo pojmem. Vidět preciznost jejich práce zblízka je zážitek.

Foto: archiv UPM

2 Obdivujte slavné modely

Látky firmy Ascher se těšily obrovské popularitě a často se objevovaly v módních časopisech včetně Harper’s Bazaaru. Neexistoval žádný významný módní časopis, který by neprezentoval Ascherovu produkci. Z látek vytvářely oděvní kolekce nejslavnější módní domy francouzské, italské i britské – Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Yves Saint Laurent, Fabiani, Paterson, Quant nebo David Sassoon, který oblékal Lady Dianu. Řada z modelů je na výstavě k vidění.

Foto: archiv UPM

3 Matisse, Calder a další na vlastní oči

Zika Ascher nevyráběl jen “obyčejné” látky, spolupracoval i s nejslavnějšími umělci své doby. Jejich návrhy přenášel na hedvábné šátky. Celkem s Ascherovými spolupracovalo přes 50 slavných umělců své doby. Jean Cocteau, Henry Moore, Cecil Beaton, Alexander Calder, Lucian Freud byli mezi nimi. Jejich práci tak můžete vidět v jiném kontextu, než je běžné. Unikátním exponátem je pak rozměrný textilní panel s návrhem Henriho Matisse.

Foto: archiv UPM

4 Uvědomíte si ironii evropské historie

Příběh rodiny Ziky a Lídy Ascherových se čte jako napínavá učebnice dějepisu. On byl židovského původu, ona byla z katolické rodiny, jejich sňatku zvlášť její matka nepřála. Těsně předtím než do země vstoupila nacistická vojska, uprchli do Londýna, kde se jim podařilo vybudovat z ničeho úspěšnou firmu na výrobu látek. Josef, bratr Ziky Aschera válku přežil jen díky lsti - jeho matka prohlásila, že jeho skutečným biologickým otcem není její manžel - žid, ale rodinný přítel. Josef Ascher posléze přihlížel znárodnění rodinné firmy a pracoval pro Centrotex. Nakonec podobně jako bratr emigroval, ale do Kanady. Jedna výstava Ziky Aschera se již v Praze konala, v roce 1947, v předvečer únorových událostí a nástupem komunistů k moci. Tehdy definitivně zhasla šance na to, že by se talentovaní Ascherovi mohli natrvalo vrátit do své domoviny.

Čtěte dál