30 minutový ranní rituál zlepší celý den

Zbavte se napětí a stresu jednou provždy.

Foto: Shutterstock  

Budíte se každé ráno se špatnou náladou, neodpočatá a vystresovaná? Existuje rychlé a účinné řešení! Studie publikovaná na Inc dokazuje, že specifická ranní rutina dokáže ovlivnit vaše psychické rozpoložení. Špatná nálada se může změnit na pozitivní po pouhých 32 minutách. Rituál obsahuje čtyři části: dávání, vděčnost, dýchání a rozvoj. Každá z těchto činností promění mentální stav, budete se cítit veseleji, šťastněji a odhodlaněji.

1. Zbavte se stresu pomocí dýchání – 5 minut

Osvoboďte se od úzkosti, vzteku a ostatních negativních emocí prostřednictvím 5minutového dýchacího cvičení. Profesorka ze Stanford University a autorka knihy The Happiness Track Emma Seppälä na svém blogu vysvětluje, že způsob dýchání dokáže změnit náladu. Doporučuje nadechovat se hodně zhluboka a pomalu vydechovat. Ve videu níže je ilustrováno, jak na to:

2. Pište si seznamy věcí, za které jste vděčná – 2 minuty

Dalším krokem je sepsání tří věcí, za které jste v životě nebo daný den vděčná. Může to být něco významného, jako například zdravá a spokojená rodina, nebo jakákoli všednodenní maličkost. Když budete takový seznam vytvářet každé ráno po 21 dní, váš mozek se překlopí z negativního pohledu na svět do pozitivního, slibuje psycholog Shawn Achor, autor The Happiness Advantage.

3. Udělejte dobrý skutek

Vykonat něco hezkého pro druhého člověka zlepší náladu také vám! A vůbec není nutné, aby se jednalo o cokoli materiálního. Adam Grant, profesor z University of Pennsylvania, ve své knize Give and Take uvádí, že drobné dobré skutky, za které není očekáváno nic na oplátku, dokáží v člověku vyvolat pocit spokojenosti. Vyhraďte si každé ráno chvilku na malou laskavost – může se jedna o nepatrnou pomoc sousedovi, radu kamarádce nebo napsání pozitivního komentáře pod článkem, který jste právě dočetla.

4. Naučte se něco nového – 20 minut

Po výše zmíněných činnostech byste si měla připadat uvolněná a nabitá pozitivní energií. Poslední částí ranního rituálu je naučit se něco nového. Může se jednat o studium cizího jazyka, o nově získané vědomosti z článku o tématu, jemuž zatím moc nerozumíte, nebo si popovídejte s kolegou o problematice, ve které se vyzná lépe než vy. Když se každý den naučíte nebo dozvíte něco nového, budete se cítit nejen lépe, ale také úspěšněji.

Čtěte dál