24 hodin v Bratislavě

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Bratislava? Věž UFO, Dunaj, nebo hrad připomínající obrácený stůl? Ano, toto jsou sice nejznámější, ale určitě ne největší atrakce Bratislavy.

Foto: Shutterstock

Hlavní město Slovenska nabízí mnohem víc, než jen klasické turistické zastávky. Jedno z nejmladších hlavních měst Evropy je totiž plné kontrastů, které zaujmou milovníky galerií či umění, gastro fanatiků i těch, kteří se jen tak rádi motají uličkami. Pokud se tedy chystáte na návštěvu k našim slovenským sousedům, máme pro vás připravený seznam se zastávkami, které byste neměli vynechat.

Sladký start
Foto: Instragram
Sladký start

Ráno je potřeba začít pořádnou snídaní. A pokud vás čeká celý den běhání po Bratislavě, určitě byste si měli dopřát něco sladkého. Vyhledávaným podnikem tohoto druhu je kavárna Mondieu. Najdete ji v historickém centru Bratislavy a pokud jste velkým milovníkem čokolády, tak návštěvu tohoto místa musíte mít na prvním místě vašeho seznamu. Vždyť kdo by těmto dobrotám odolal?

Bratislavské rarity
Foto: Instragram
Bratislavské rarity

Pro ty, kteří preferují "motání" se uličkami a objevování kouzla města, by mělo být povinnou zastávkou hned několik rarit. Například takový kilometrovník, který se nachází pod Michalskou bránou. Je to mosazný kruh, který popisuje vzdálenosti z Bratislavy do 31 měst světa, včetně severního a jižního pólu. Zajímavostí je i nejužší domeček. Najdete ho na Michalské 15 a se svou šířkou 1,3 metru patří mezi nejužší domy v Evropě.

Kam na oběd?
Foto: Instragram
Kam na oběd?

Možností je hned několik. Od tradičních domácích kuchyní, po italské, české, mexické restaurace. Našim favoritem je bistro Soho. Najdete ho na dvou adresách - opět v centru v Laurinské ulici nebo v nákupním centru Aupark. Jde o smíšené asijské bistro, které má v nabídce jen pár jídel, ale každé z nich je skutečným gastronomickým zážitkem!

Chvilka v přírodě
Foto: Instragram
Chvilka v přírodě

Pokud máte rádi spíše pobyt v přírodě a i počasí vám hraje do karet, rozhodně byste se měli vydat do Devínské Nové vsi, kde se nachází Sandberg. Místo, které je součástí přírodní rezervace Devínská Kolyba. Je plné zkamenělin a jiných objevů z pravěkých časů. Kdysi totiž bylo toto místo pravěkým mořem, po kterém zůstal už jen písek. Jde tak o další raritu Bratislavy. A tato je opravdu velmi výjimečná.

Vydejte se za uměním
Foto: archiv PR

Samozřejmě jsme nezapomněli ani na milovníky umění. V Bratislavě najdete desítky větších i menších muzeí a galerií. Vyplatí se však zajít třeba do galerie Nedbalka, která je jednou z nejkrásnějších ve městě. Nezisková organizace sídlí v zrekonstruované historické budově v Nedbalově ulici. Nezapomínejme ani Danubianu - muzeum moderního umění. Muzeum se nachází na poloostrově na Dunaji. V současnosti zde probíhá hned několik zajímavých výstav.

Co s večerem?
Foto: archiv PR

Na závěr něco, co potěší všechny vaše smysly. Po celodenním maratonu po hlavním městem Slovenska padne vhod návštěva, kde si můžete vychutnat kvalitní jídlo a jedinečný výhled na celé město. Takové spojení nabízí restaurace Sky Bar & Restaurant, která se rozprostírá ve dvouch podlažích. Najdete ji na Hviezdoslavově náměstí. Za návštěvu však stojí i UFO restaurace, kterou nelze přehlédnout. A pokud nasbíráte ještě síly, doporučujeme ukončit den s drinkem v ruce na místě, které vás dostane neobyčejnou atmosférou. Baudelaire bar, který nese jméno podle spisovatele Charlese Baudelaira. Právě jeho sbírka kontroverzních básni Les Fleurs du Mal - Květy zla, sloužila majitelům jako předloha pro vytvoření neobyčejného místa. Bar najdete v Panské ulici.

Čtěte dál