12 věcí, které jste nevěděli o Snídani u Tiffanyho

I filmová klasika má svoje tajemství...

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Croissant

Kdo zná osud Audrey Hepburn ví, že během 2. světové války zažila skutečný hlad. Patrně tehdy se začala rodit i její odpor k jídlu a náchylnost k mentální anorexii. Právě proto se tak horlivě účastnila na osvětě ohledně hladomoru, který sužuje Afriku. Když pak měla v úvodní scéně filmu s chutí opakovaně pojídat croissant s cukrovou polevou bylo to pro ni utrpení.

 

Marilyn?

Truman Capote do role Holly Golightly chtěl původně Marilyn Monroe. Monroe, která v té době byla na vrcholu kariéry, ale o roli příliš neusilovala, a roli dobové call-girl tak získala Audrey Hepburn.

 

Sluneční brýle

Ne za vším stojí Ray Ban. Golightly ve filmu nosí brýle značky Oliver Goldsmith.

 

Skutečná ulice

Scény před bytovým domem Holly byly natočeny na skutečné ulici, žádné ateliéry.

 

Kocour

Roli Kocoura hrála kočka jménem Orangey. Dokonce má svůj vlastní profil na IMDB. Na druhou stranu není nic horšího než natáčet s dětmi a především zvířaty. Na tuhle roli údajně padlo děvět koček.

 

Honorář

Audrey Hepburn za roli tehdy dostala $ 750,000. Dnes by to bylo asi $ 5,9 milionu. Dělá to tak z ní lépe placenou herečku než byla třeba Elizabeth Taylor.

 

Byt

Všimli jste si, že gauč v bytě Holly je vlastně vana vystlaná sametovými polštáři?

 

Moon River

Titulní melodie Moon River byla napsána speciálně pro tento film. Henry Mancini při psaní současně zohlednil i hlasový rozsah Audrey Hepburn, která si slavnou píseň drnká na kytary na požárním schodišti.

 

Napětí na place

Na place vládlo napětí. Hepburn byla pod veliký tlakem, protože si byla vědoma, že Capote je zklamaný z toho, že pro film nedokázal získat Marilyn Monroe. Hepburn se později svěřila, že jen čekala na okamžik kdy dorazí černá limuzína, z ní vystoupí ta blonďatá sexbomba a začne odříkávat její repliky.

 

Štěstíčko

Produkce si zakládala na originalitě. To se jí ale celkem vymstilo. Prsten, který Paul daruje Holly, skutečně pochází z kornoutového štěstíčka. Štáb ale musel koupit celkem 200 kornoutů než narazil na prsten. Zase ale měli hodně frkaček.

 

The End

Finálový polibek v dešti se stal legendárním. Jenže je natočena i jiná verze. V ní Holly sbalí Kočku pod kabát a společně s Paulem Varjakem se ztratí v davu. Méně romantiky, více nevyřčených pocitů, které je nutno si domyslet.

 

Jedině Audrey

Postava Holly Golightly, zvláště pak ve filmové verzi, vždy byla a je oblíbená. Na tom má ostatně velký podíl právě herecký um Audrey Hepburn. Nicméně v době vzniku filmu byly reakce na tuhle volnomyšlenkářku rozporuplné. Nemá stabilní zaměstnání, přesto si žije nad poměry, pije šampaňské na snídani, svádí muže a vůbec žije nevázaným životem.

Čtěte dál