11 módních dokumentů, které stojí za to vidět

Intimní dokumenty, které jsou méně fashion, než byste čekali.

Módní návrháři, redaktoři, fotografové, modelky, stylisté. Lidé, co utváří módní průmysl. Pro mnoho lidí povrchní svět. Ve skutečnosti svět složený z citlivých lidí, toužících jen a právě po zhmotnění své umělecké vize. Vybrali jsme 11 módních dokumentů s označením must-see.

7 Days Out

Andrew Rossi si pro módní nadšence na konec tohoto roku připravil skutečnou pecku. Dokument s názvem 7 Days Out (česky 7 dnů), který se soustředí na vznik kolekce vysoké módy Chanel haute couture jaro/léto 2018, která se konala 23. ledna letošního roku. Ateliéry, dílny i tvůrčí tým samotné show se skutečně na celý týden otevřely šťábu. Rossi tak poctivě zaznamenával všechny momenty, které předcházely uvedení kolekce čítající 68 ručně vytvořených looků.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Diana nastoupila na svou pozici redaktorky v době hospodářské krize a zdálo se, že jen těžce se někdo může řídit jejími radami. Opak byl ale pravdou. Později přinesla nový a neotřelý pohled na módu a díky tomu se časem dostala na pozici módní redaktorky. Diana Vreeland vytvořila odkaz, který Harper's Bazaar ctí dodnes. I proto se v letošním roce šéfredaktorka Nora Grundová rozhodla vrátit na stránky Harper's Bazaar Česká republika rubriku Why don't you, kterou najdete na poslední stránce každého čísla.

Dior et Moi

Přeneste se do bájemi opředeného světa módního domu Christian Dior a vychutnejte se si exkluzivní pohled do zákulisí první haute couture kolekce z dílny nového uměleckého ředitele Rafa Simonse – díla vytvářeného s láskou, týmem lidí odevzdaných svojí práci. Film propojuje každodenní intenzivní pracovní shon světa módy s tajemnými ozvěnami minulosti ikonické značky a zároveň představuje malebnou poctu všem švadlenám, které věrně slouží Simonsově vizi.

McQueen

Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku.

Mademoiselle C

Říká se, že nemáš soudit někoho jiného, dokud jsi nestrávil den v jeho botách. A že bot Carine Roitfeld, šéfredaktorky Vogue Paris, jdou hodně nelehkou cestou. Režisér Fabien Constant nedělal jen dokument. Vytvořil intimní a upřímný portrét jedné z nejobávanějších žen v módním průmyslu. Sami zjistíte, že se není důvod bát. Jen velký obdiv.

Yves Saint Laurent – L'amour fou

Celovečerní dokument režiséra Pierra Thorettona je velmi působivým a zvláštním vyznáním lásky. U příležitosti aukce sbírky uměleckých předmětů z pozůstalosti módního návrháře vzpomíná jeho celoživotní partner a manažer Pierre Bergé na společný život. Bergé s racionalitou sobě vlastní rekapituluje život svého bohémského druha a konstatuje, že kdyby to byl on, kdo by zemřel první, Yves by společnou sbírku nikdy neprodal, protože by se nedokázal rozloučit se žádným z obrazů, sošek a různých jiných věcí.

The September Issue

Americký dokument R. J. Cutlera nabízí divákům jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí příprav podzimního speciálu slavného módního časopisu Vogue, v jehož čele stojí už dvacet let legendární šéfredaktorka Anna Wintour. Toto tradiční zářijové číslo vážící skoro dvě kila patří k největším každoročním událostem v tisku. Tým Vogue doposud nikdy neumožnil filmařům, aby nahlédli pod pokličku práce proslulém magazínu.

In Vogue: The Editor's Eye

Film na základě výjimečných archivů magazínu Vogue prozkoumává kulturní dopad časopisu od jeho založení v roce 1892. Součástí jsou kromě jiného také zákulisní rozhovory s redaktory, kteří přispěli k slávě a výjimečnosti tohoto časopisu, včetně současné šéfredaktorky Anny Wintour a módních editorek.

The First Monday in May

Dokumentární film nabízí nevídaný pohled do zákulisí dvou prestižních kulturních událostí v New Yorku. Je zaměřen na přípravy a průběh Met Gala 2015, jehož inspirací byla historicky nejnavštěvovanější výstava Kostýmního Institutu s názvem China: Through The Looking Glass.

Valentino: The Last Emperor

Valentino je posledním z velkých návrhářů. Je designovým géniem, italskou legendou a mužem, který žije ve skutečném světě luxusu a extravagance. Film poskytuje pohled znalce na jeho kreativní brilantnost, jakož i na jeho opulentní životní styl, jak se pře s hollywoodskou i politickou elitou a s evropskými královskými rodinami.

Marc Jacobs & Louis Vuitton

Je to příběh dvou osobností, kteří významně přispěli do světa módy. Louis Vuitton založil módní dům Louis Vuitton v roce 1854 a Marc Jacobs byl jeho uměleckým ředitelem. Paralelní příběhy Vuittona a Jacobse nabídnou důkladný pohled na módní průmysl během dvou rozhodujících období: na počátku 19. století v období industrializace av 21. století v čase globalizace.

Lagerfeld Confidential

Návrhář poprvé souhlasil s tím, že poodhalí své soukromí a otevře je filmovému režisérovi. Dosud neexistuje jediný Lagerfeldův autorizovaný životopis a paměti, které prý napsal, zatím nebyly zveřejněny. Po třech letech práce a více než tři sta hodinách natáčení nám Rodolphe Marconi odhaluje pohledem filmaře běžný život Karla Lagerfelda a nabízí důvěrný portrét osobnosti, která zůstává zahalena tajemstvím.

Čtěte dál