10 tipů na omezení plastů ve svém životě

I vy můžete pomoci naši planetě Zemi.

Omezte, recyklujte nebo znovu použijte - tohle je volba životního stylu, jež by se měl postupně stát standardem většiny populace, nebo minimálně té části, které na planetě záleží. Víme, že je těžké si uvědomit, jak v momentální globální krizi můžeme pomoci jako jednotlivci, a proto vám v tomhle článku představíme 10 jednoduchých kroků, kterými ke změně rozhodně přispějete.

Foto: Shutterstock

1) Myslete na to, jak pijete svou kávu

Nepřemýšleli jste někdy o tom, jak často si kupujete kafe s sebou v kelímku na jedno použití? Pro představu, například ve Velké Británii se za jeden rok použije na dvě miliardy jednorázových pohárků, přičemž méně než jedno procento se jich zrecykluje. Tahle spotřeba plastu na jedno použití je neskutečná a má vážný dopad na naši planetu.

Pokud chcete přispět svým málem k podpoře naší planety, pořiďte si termo hrnek. V dnešní době už se prodávají na každém kroku. Tato investice vám nejen dodá dobrý pocit, ale také ušetří pár korun. Největší řetězce jako je například Starbucks nebo Costa Coffee dávají slevu na nápoj, pokud si přinesete vlastní hrnek.

2) Nakupujte jídlo bez obalu

Využití plastů v potravinářském průmyslu je v mnoha případech opravdu přehnané. Jako příklad můžeme uvést ovoce ve slupce, které se i přesto na většině místech prodává v plastových obalech. K dnešnímu dni můžete v Praze najít dva obchody Bezobalu, kde si do vlastních nádob můžete zakoupit potraviny na váhu. Pokud nejste z Prahy, rozhodně doporučujeme navštěvovat nejbližší farmářské trhy a nakupovat sezónní potraviny. Také se doporučuje chodit na větší nákupy, abyste se v obchodních centrech objevovali co nejméně a zabránili tak nákupu věcí, které vůbec nepotřebujete.

3) Pořiďte si nový kartáček

Asi většina z nás má doma klasický plastový kartáček na zuby, jakožto jednu z nejrozšířenějších hygienických pomůcek. Věděli jste ale, že v dnešní době jsou trendy kartáčky z recyklovatelného plastu, dřeva nebo bambusu? Je to skvělá alternativa, jelikož za podobnou cenu dosáhnete efektivnějšího výsledku.

4) Řekněte stop vlhčeným ubrouskům

Všichni víme o ničivých účincích jednorázových ubrousků na životní prostředí. Více jak devadesát procent blokací odpadních vod je způsobeno biologicky nerozložitelnými vlhčenými ubrousky - čištění pleti přeci nemusí znamenat zahlcení planety. Doporučujeme si pořídit buďto pratelné odličovací bio tampony nebo jeden z elektronických čističů pleti, ke kterým se dají dokoupit různé gely na čištění.

Foto: Shutterstock

5)  Přestaňte používat brčka

Plastová brčka patří mezi věci, bez kterých se obejde opravdu každý. V dnešní době už jsou na mnoha místech k dostání alternativy z recyklovatelnýho papíru. V žádném podniku na vás obsluha nebude divně koukat, když plastové brčko odmítnete, jelikož je to momentálně velmi aktuální téma. Pokud brčko používáte i doma, rozhodně doporučujeme pořízení kovové či bambusové omyvatelné alternativy.

6) Vyměňte plastový hřeben za dřevěný

Stejně jako u kartáčků na zuby, i hřebeny na vlasy mají alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Nejvíce bezodpadovou variantou hřebenu je klasický dřevěný, za zvážení určitě stojí také hřeben s dřevěnou rukojetí a zvířecími štětinami. Mnoho lidí upřednostňuje dřevené hřebeny před plastovými, jelikož při česání s nimi vlasy neelektrizují a jsou mnohem jednodušší na údržbu - stačí jednou za čas ošetřit olejem.

7) Řekněte stop igelitovým taškám

I když je dopad výroby bavlny na životní prostředí žhavou debatou, opakované použití plátěné tašky je mnohem lepší než vyhazování plastových sáčků / igelitek pokaždé, když navštívíte supermarket. Pokud si již zakoupíte igelitku, snažte se ji použít co nejčastěji, abyste zabránili zbytečnému odpadu. 

8) Snažte se snížit počet plastových lahviček ve své koupelně

Je třeba se zamyslet nad tím, kolik plastu vyprodukujeme v rámci hygienických potřeb, především různých tekutých mýdel, šampónů, nebo třeba kondicionérů v plastových lahvích. Rozhodně stojí za zvážení tuhých alternativ, po jejichž použití vám nezůstane vůbec žádný odpad. Velký výběr tuhých verzí nabízí například Lush. 

Foto: Shutterstock

9) Pořiďte si vlastní lahev na vodu

Mít vlastní stylovou lahev na vodu je v dnešní době velmi oblíbený trend. Rozšířil se především mezi mladými lidmi, kteří se snaží žít zdravě, dodržovat pitný režim a zároveň poukázat na to, že myslí na životní prostředí. Taková lahev může být i zajímavých oživením vašeho outfitu.

10) Přejděte z vložek či tampónů na šetrnější alternativy

Každoročně se spláchne do záchodu jeden a půl miliardy jednorázových hygienických potřeb spojených právě s menstruačním cyklem. Tohle číslo je opravdu děsivé, ale nebojte, máme pro vás pár tipů, jak přispět k jeho snížení. V dnešní době existuje mnoho alternativ, které jsou z ekologického hlediska mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Doporučujeme vyzkoušet menstruační kalíšek, opakovatelně použivatelné hygienické vložky, nebo například menstruační kalhotky.

Čtěte dál