10 tipů, jak vypadat na webkameře jako člověk

V zrcadle vám to sluší, ale pak zapnete webkameru kvůli hovoru s kolegou nebo kamarádkou a na monitoru se místo vás objeví zombie s kruhy pod očima. Žádný strach, víme, jak tyto temné síly porazit.

Foto: Shutterstock 

Nucená karanténa zapřičiněná šířící se epidemií nás připravila o možnost osobního kontaktu. Většina každodenních činností je teď převedena online a video hovory jsou součástí našich každodenních pracovních povinností. A taky často jedinou možností, jak být ve spojení s našimi blízkými i přáteli. Vzhledem k tomu, že teď všichni máme nějaký ten volný čas navíc, můžeme věnovat pár minut tomu, aby naše video hovory byly co nejpříjemnější. 

Světlo je klíčové

Je to právě špatné osvětlení, které vám z obličeje veškerou barvu a rysy sežere rychleji než kočka nehlídanou večeři. Pravidlo číslo 1: Neseďte se světlem v zádech. Ať už sedíte u okna, nebo lampy, vždy si zdroj světla nasměrujte na obličej. Pokud jste v místnosti s oknem, sedněte si obličejem směrem k oknu. Pozor na žaluzie, které z vás na obrazovce udělají zebru. Lepší je nastavit dvě lampy, každou z jedné strany počítače. Obě by měly být v úrovni očí a asi metr od sebe. Tip: Dejte za webkameru druhý notebook nebo monitor a nastavte ho na nejvyšší jas - budete se divit, jaký to má efekt. 

Správný úhel pohledu

Pokud webkameru nastavíte tak, že bude na váš obličej mířit zdola, uvidí lidé na druhé straně vaše kruhy pod očima, vnitřek nosu a druhou i případné další brady. A to rozhodně nepotřebujete. Proto kameru umístěte lehce nad úroveň svých očí a dívejte se mírně vzhůru. To je nejlichotivější úhel, ze kterého budete vypadat přirozeně a nejlíp. Tip: V praxi můžete třeba notebook podložit pár knihami.

Bílá, černá, červená - nepříjemnost znamená

Oblečení na kameru je třeba vybírat ještě pečlivěji než obvykle. Zapomeňte na výrazné vzory - proužky, kostky, které mohou na kameře způsobit optický klam. Sáhněte po jasných barvách, které nesplynou s pozadím, ale vyvarujte se extrémům v podobě černé a bílé, které nutí vaši kameru hledat kompromis v nastavení. Taky se vyhněte topům bez ramínek, v určitém úhlu by to mohlo vypadat, že jste nahá.

Tip: Pozor si dejte i na velikost výstřihu, ať zbytečně neodvádí pozornost od toho, co říkáte, stejně jako na šperky, které se mohou třpytit a nepříjemně do kamery házet odlesky.

Make-up podle filmových hvězd

Kamera má tendenci polykat barvy, proto můžete na make-upu mírně přitlačit, ale spíš na intenzitě než na pestrosti. Nedokonalosti zamaskujte korektorem, make-up zvolte stejný jako v běžném životě, naopak můžete přidat na zdravíčkách a bronzeru. Máte-li čas, vyhrajte si i s konturováním, kamera ho snese víc, a tak si vyčarujte lícní kosti, které by vám záviděla i Kaia Gerber. Nezapomeňte na pudr, protože světlo kamery má tendenci odrážet lesklá místa. Rtěnku volte spíš přirozenou, nebo ji nahraďte jen balzámem na rty. S očima si můžete vyhrát a přidat na sytosti barev a rozhodně si dejte záležet na obočí, které váš obličej zarámuje. 

Tip: Stáhněte si vlasy z obličeje, ať už do culíku, drdolu na vrcholu hlavy, nebo jen sepněte pár pramínků zepředu. Vaše rysy tak na kameře dobře vyniknou.

Nezapomeňte na prostředí

Ujistěte se, že je váš prostor, který kamera zabírá, uklizený a vypadá upraveně. Pozor na špinavé hrnky od kávy, pohozené oblečení nebo neustlanou postel. Ani bílá zeď ale není ideální, protože vypadá nudně. Posaďte se před zeď s decentním obrazem, stolek s květinami nebo knihovnu (pokud voláte se šéfem, Fifty shades of Grey radši schovejte ze záběru). 

Tip: V nejhorším za sebou pověste bílé prostěradlo nebo velkou plážovou osušku. Připravte se ale, že se každý bude v duchu ptát, co za ní asi schováváte.

Raz dva tři zkouška!

Jestli vás čeká důležitý pohovor, nepouštějte se do toho naostro! Dohodněte se s partnerem nebo kamarádkou a chvilku před Hovorem H si zavolejte s nimi. Ověříte tak, zda máte čistou čočku, spojení funguje, zkontrolujete technické nastavení, své oblečení, make-up i okolní prostředí a trochu se uvolníte.

Tip: Požádejte je, at vám udělají print screen obrazovky, můžete se pak sama podívat, jak na kameře vypadáte, a třeba se ještě převléknout nebo ubrat na make-upu.

Hlavně přirozeně

Když přijmete hovor, tvařte se přirozeně, mluvte uvolněně a dívejte se přímo do kamery, jako by tam seděla osoba, se kterou mluvíte. Udržujte příjemný oční kontakt a hlavně se usmívejte. Pokud máte tendenci kontrolovat, jak na webkameře vypadáte, nedělejte to příliš často, protože tím přerušíte svůj oční kontakt s kamerou a budete působit nesoustředěně. 

Tip: Nezapomínejte mrkat, budete působit přirozeněji a nebudou vám ze světla slzet oči.

Zaujměte postoj

Během hovoru si zkontrolujte svůj tělesný postoj. Když se narovnáte a ramena stlačíte mírně dozadu a dolů, budete vypadat lépe než zaboření v křesle. S rovnými zády budete působit energicky a přesvědčivě. Nastavte kameru tak, abyste byla ve středu obrazu a nechyběla vám brada ani vršek hlavy. 

Tip: Na monitoru by vaše ramena a čelo měly tvořit trojúhelník.

Houstone, jak mě slyšíte?

Kvalitní připojení je základ. Pokud máte bezdrátové, zkontrolujte sílu signálu, nebo raději pro jistotu připojte počítač pomocí kabelu, přes něj bývá připojení stabilnější. Udělejte maximum pro to, abyste se vyhnuli zamrzlému nebo rozpixelovanému obrazu. 

Tip:  Vypněte všechno, co by mohlo připojení zpomalovat - stahování filmu, Netflix, nahrávání fotek na web a podobně.

Pořiďte si externí kameru a mikrofon

Externí webkamery dnes stojí už od pár set korun a mají lepší kvalitu obrazu než ty, které jsou zabudované v notebooku. Dejte taky přednost sluchátkům a externímu mikrofonu, předejdete tak nepříjemné ozvěně, kterou váš hlas může získat. Pro pár telefonů s kamarádkami externí vybavení nepotřebujete. Jestli ale video hovory potřebujete pro spojení s kolegy, nadřízenými nebo klienty, zvažte investici do kvalitnější techniky.

Tip: Dražší kamery v řádech tisíců korun mají i zabudovaný mikrofon a poradí si i s horším světlem.

Čtěte dál