10 tipů, jak snížit každodenní spotřebu plastu

Malé změny mají velký vliv.

Foto: Shutterstock    

Množství plastu, které denně využíváme a spotřebováváme, je závratné. Oceány jsou znečištěné do té míry, že na jejich hladině pluje okolo 245 000 tun plastového odpadu.

Každá malá pomoc se počítá a my sami můžeme změnit naše zvyky a chování a ulevit planetě. Experti na recyklaci Junk Hunters sestavili seznam deseti snadných úprav životního stylu, s jejichž pomocí zredukujete množství plastu ve vašem životě.

1. Přemýšlejte při nakupování

Zhodnoťte, co z vašeho nákupního seznamu je úplně zbytečně zabaleno v plastových obalech, a sáhněte po variantě bez těchto bezúčelných obalových materiálů. Například zeleninu a ovoce není nutné dávat do igelitových sáčků.

2. Mějte u sebe nákupní tašku

Zapomínáte látkovou nákupní tašku nebo síťovku doma a pokaždé, když jste u kasy, musíte poprosit o igelitovou? Mějte jednu neustále v kabelce nebo v kufru auta a vyhnete se nadbytečnému kupování dalších a dalších igelitových tašek.

3. Pozor na pleťové peelingy

Hodně kosmetických produktů obsahuje „microbeads“ - malé částečky, které se dostávají do vody, nerozloží se a znečišťují oceány. Jedná se například o peelingy, cleansery a pasty na zuby. Naštěstí je k dostání mnoho alternativ bez těchto škodlivých přísad.

4. Nakupujte „ve velkém“

Zvykněte si kupovat trvanlivé potraviny ve větších baleních. Z dlouhodobého hlediska to bude výhodnější jak pro vaši peněženku, tak pro životní prostředí. Například velké balení cereálií nebo těstovin je praktičtější než několik malých, jednotlivě zabalených.

5. Vařte doma

Vařit doma z čerstvých surovin je nejen ekonomičtější a zdravější, ale také snížíte spotřebu plastu, který by byl jinak použit na zabalení takeaway jídla z bistra či samoobsluhy.

Foto: Shutterstock    

6. Nepoužívejte vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky jsou vyráběny z umělé pryskyřice. Když je spláchnete do záchodové mísy, ucpávají odtoky. Snažte se nepoužívat vlhčený toaletní papír a ideálně ani jiné vlhčené ubrousky. Pokud se jim můžete vyhnout úplně nebo sáhnout po jejich eco-friendly alternativě, určitě tak učiňte.

7. Nenoste oblečení z umělých vláken

Velké množství materiálů, z nichž je ušito oblečení, je vyrobeno ze syntetických vláken, mezi které patří například i polyester a lycra. Při praní se pak plastové částečky uvolňují a dostávají do vody. Sáhněte po přírodních materiálech, na výběr máte ze široké škály možností. Velmi příjemné jsou oděvy ušité z bavlny, lnu nebo vlny.

8. Nakupujte do vlastních nádob

Obchodníci již začínají nabízet využití možnosti naplnit si vlastní nádobu určitými druhy potravin (například oříšky, cereáliemi apod.) a vyhnout se tak použití plastového obalu. Zjistěte si, jaké ochody ve vaší lokalitě tuto možnost poskytují, a choďte tam.

9. Používeje mýdla a šampony v kostce

Hygienické potřeby, které nejsou baleny v plastových lahvích – mýdla a přírodní šampony v kostkách – jsou jednoduchou možností jak odstranit určité množství plastu z vaší koupelny. Až daný produkt spotřebujete, nezbude po něm žádná umělohmotná lahvička, kterou musíte vyhodit.

10. Řekněte ne brčkům

Plastová brčka jsou úplnou zbytečností. V restauracích a barech poproste, aby vám do drinku brčko nedávali. Domů si můžete pořídit papírové, které je možné zrecyklovat, nebo kovové či skleněné – ty můžete opláchnout a použít znovu.

Čtěte dál