10 tipů, jak publikovat vlastní knihu

Máte pocit, že máte spisovatelské střevo? Vydejte knihu!

Foto: Shutterstock

1 Najděte si správného knižního redaktora

Vybírejte podle stylu a žánru knih, kterým se věnuje, ale nezapomínejte ani na vlastní vkus. Je to podobné jako na seznamce.

2 Vytvořte poutavou synopsi

Čím lépe shrnete obsah, tím je větší šance, že vám knihu vydají.

3 Pište, pište, pište

K tomu, abyste napsali skvělou knihu, nestačí jen dobrý příběh. Musíte usilovně pracovat, přepisovat, číst a znovu přepisovat.

4 Pište, pište, pište

Ke psaní vám nestačí jen dobrý příběh. Musíte stále zlepšovat svůj literární styl: pište pro psaní.

5 Pokud píšete o skutečných událostech, rešeršujte

Není nic horšího, než faktické chyby v jinak skvělém příběhu. Vyptávejte se, studujte, hledejte.

6 Ujistěte se, že je vaše psaní relevantní

Často se stane, že i velmi dobrý spisovatel, který dokáže psát nádherné věty, neumí nabídnout příběh, který s lidmi zahýbe. Hledejte něco naléhavého, co čtenáře zaujme.

7 Neposílejte svůj rukopis jen tak někomu

Zamyslete se nad tím, komu z vydavatelů svůj rukopis nabídnete. Neobesílejte příliš mnoho vydavatelství naráz, raději si sestavte seznam a postupujte podle něj.

8 První kapitola = první dojem

Opravdu hodně záleží na první kapitole. Existuje totiž mýtus, že vydavatelé čtou celý rukopis. Jenže to ve skutečnosti prostě není možné.

9 Psaním to nekončí

Redaktor není jediný, kdo bude před vydáním vaši knihu číst. U malých vydavatelů ji nejspíš bude schvalovat majitel, ve větších marketingové nebo obchodní oddělení. Nemusí to být lidé literární ražení, ale i na jejich profesionálním názoru záleží.

10 Nebuďte zklamaní, pokud vás odmítnou

Řadu úspěšných knih vydavatelé nejprve odmítli. Často to bylo třeba tím, že autor zkrátka nebyl ve správný čas v tom správném vydavatelství. Když dostanete zamítavou odpověď, může to znamenat i to, že vydavatel neví, jak s danou knihou nebo příběhem naložit - třeba lépe zapadne do jiné edice. Nemusí to nutně znamenat, že je špatná.

Důležité je, nepřestat psát.

Čtěte dál