10 rad, jak si zvýšit sebevědomí

Jednoduché a praktické.

Nejsou to žádné hlubokomyslné rady. Nic, co by nikdo z nás nevěděl. Spíš něco, na co mnohdy zapomeneme. A je dobré si to připomenout.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

1. Naučte se přijímat pochvaly

Dělejte si poznámky, kdo všechno vás za něco pochválil. Možná vás překvapí, kolik chvály a uznání jen tak přecházíte nebo mu věnujete minimum pozornosti. Dobré odezvy vám pomohou ustát a překonat stres.

 

2. Jste jedineční

Není na světě člověka, který by se zalíbil lidem všem. Každý člověk je originál. Neberte to jako bariéru ale jako prodejní značku. Nenahraditelní můžete být jen tehdy, pokud jste jiní. A už Steve Jobs měl slogan „Myslete jinak“.

 

3. Nezpochybňujte svoje kroky předem

Pokud se pro něco rozhodnete, tak tomu věřte a jděte za výsledkem. Zvažujte svoje chování a jednání, ale současně si za ním stůjte. Systematicky postupovat vám pomůže, pokud například každý týden dokončíte jeden menší projekt.

 

4. Víte, co na vás mají přátele rádi?

Zeptejte se pěti přátel, co na vás mají rádi. Cokoliv. Mohou to být i relativně povrchní věci. Ale i zásadní aspekty vaší osobnosti. Naslouchejte jim a ty věci si zapamatujte. Po čase debatu opakujte. Pokud se některé odpovědi změnily, přemýšlejte proč.

 

5. Kritiku ale nepřijímejte ji bez kompromisu

Kritika je nutná a potřebná. Kritik ale nemusí mít vždy pravdu. Jeho názor není ultimativní a neomylný. Je subjektivní a mnohdy může být pokřiven jeho současným stavem. Nejedná se o konsenzus většiny. Pokud někdo nad vaším počínám vynese nekompromisní soud, buďte i vy nekompromisní: děkuji za váš osobní názor!

 

6. Pochvalte se!

Vážně! Řekněte si: „Jsem pyšná, že jsem tohle zvládla.“ No tak, všichni! „Jsem na sebe hrdá, že jsem to zvládla! Je to moje zásluha!“ Malý dárek ode mě, pro mě taky nezaškodí.

 

7. Pečujte o sebe

Tohle je problém většinou lidí, co pracují z domu. Home office je skvělá věc. Ale pokud nemáte silnou vůli, snadnou můžete přijít o denní režim. Ať už pracujete z klidu domova, nebo denně docházíte do rušného byznys centra, myslete na to, jak vyhlížíte. Vstaňte, upravte se a každý den se chovejte, jako byste šli na pohovor na práci vašich snů.

 

8. Černé na bílé

Plánujte si svoje další mety. Současně buďte realisté. Dávejte si motivující cíle, které umíte zvládnout. Stanovujte si současně krátkodobé i dlouhodobé cíle.

 

9. Znejte své úspěchy

Lidé v dnešní rychlé době snadno zapomínají. A i my sami ztrácíme přehled o tom, co všechno jsme dokázali a čeho dosáhli. Zapátrejte v paměti a udělejte si seznam svých největších úspěchů. Možná sami sebe překvapíte, kolik toho už za sebou máte.

 

10. Usmívejte se

Každý nový den je nová zkušenost. Vstávejte z úsměvem a mějte radost z dalšího dne. Podvědomě tak snížíte stres a podpoříte dobrou náladu během celého dne.

 

Čtěte dál