10 rad, jak naplánovat perfektní silvestrovskou párty

Aby to nebyla noc, jako každá jiná

Není to velká věda a není to nic, co byste nevěděli. Spíše jsou to věci, které mnohdy bereme tak samozřejmě a automaticky, že na ně zapomeneme. Právě proto jsme se rozhodili vám připomenout 10 rad, jak naplánovat dokonalou poslední noc v roce.

Foto: archiv Harper’s Bazaar US

1. Myslete dopředu

Konec roku je nejnáročnější na společenské akce. Potkávají se úplně všichni, i ti, co se neviděli od střední. I když začnete večírek organizovat už v červnu, nikdy to není záruka, že zrovna všichni budou mít čas, a přesto že účast potvrdí, tak nakonec skutečně dorazí.

2. Rozpočet

Rozpočet je zásadní. Určí, zda se bude pít prosecco nebo šampaňské. Budou se servírovat kanapky, nebo hosté obsadí švédské stoly. Bude DJ nebo živá hudba? Nezapomeňte na fakt, že každý host, kterého pozvete se automaticky rovná dva. Nikdo nerad chodí na večírek sám (u stabilních partnerů se logicky předpokládá, že dorazí spolu). Skutečně se zamyslete na tím, kolik míníte investovat. I za menší sumu lze uspořádat méně honosný, ale o nic méně půvabný večírek. A ruku na srdce – dvě stě lidí?

3. Mějte vizi

Jakmile máte cenový nástřel, zaměřte se na konkrétní věci. Budete posílat tištěné pozvánky, nebo stačí mail? Chcete, aby večírek měl téma? Pokud ano, tak budou potřeba nějaké rekvizity? Jaké bude místo konání? Budou tam hosté spát? Kdy se musí prostor opustit/vyklidit? A znovu kontrolní otázka – co na to rozpočet?

4. Všechno je o lokaci

Pamatujte na frázi, že za karlínským viaduktem je konec Evropy. Při vybírání místa se zamyslete na dopravní dostupnosti. A to nejen na cestu tam, ale i na cestu zpátky. Je to večírek, lidé budou pít, takže nebude nutné velké parkoviště, ale spíše dobrá dostupnost hromadné dopravy a taxi služby. Na chatu uprostřed lesů pro vás žádný řidič nepřijede. A pokud domluvíte transfer, tak nenaroste závratně rozpočet?

5. Dresscode

Až budete vymýšlet téma a s tím spojený dresscode, myslete na to, zda všichni pozvaní budou skutečně ochotně přijdou ve stylu Moulin Rouge. Ne všem se bude chtít shánět investovat do oblečení, doplňků a rekvizit. Pokud trváte na tématické párty, zvolte téma, které je originální a pozvaní si současně nebudou připadat jako na maškarním plese. U silvestrovské party se nabízí téma jako „dotek stříbrné“ nebo „setkání s vesmírem“. Ženy pak mohou obléct extravagantní blyštivé šaty nebo boty, a muži si vystačí například se stříbrným motýlkem nebo ozdobným špendlíkem ve tvaru hvězdy v klopě saka. Ať už jako pořadatel nebo host s můžete inspirovat na sociálních sítích jako Instagram nebo Pinterest.

6. Jídlo

V dnešní době nemůžete spoléhat na to, že všichni budou jíst všechno. Tím, že je to vaše party, tak už víte, kdo nejí červené maso, a kdo má alergii na ústřice. Myslete na to i při sestavování menu. Ne všechny uctíte šneky a foie gras.

7. Pití

S drinky je to podobné. Víno, pivo, voda je základ. Samozřejmě nelze opomenout kvalitní lihoviny, pak prosecco nebo šampaňské. Dodavatelé vám dnes ochotně namíchají i drinky podle vašeho zadání. To je něco, co vaši párty může oddělit od ostatních.

8. Drobnosti

Je spousta věcí, které se zdají samozřejmé, ale často se na ně zapomíná. Budete na mít kam případně zapojit světelné dekorace? Kde bude DJ mít pult? Je na místě kuchyně nebo přípravna jídla? Co šatna? Stačí toalety pro všechny hosty? Nebude okolí po desáté hodině vadit hlasitá hudba? Jsou alespoň některé prostory kuřácké? I když pořádáte párty pro dospělé, vždycky se najde pár, který s sebou přivede tříleté dítě. Budete ho mít kde uložit?

9. Mějte k sobě pravou i levou ruku

Není možné, abyste zastali role organizátora, baviče i hostitele. Pokud nemáte profionálního koordinátora (Mary?), požádejte dva přátele, kteří by byli ochotni spolu s vámi dohlížet na průběh večera.

10. Nezapomeňte se bavit

Pravdou je, že hostitel si večírek nakonec užije ze všech nejméně. Všechno, co se povedlo, je automatické, a i sebemenší průšvih je hostitelova vina. Pokud se sní roastbeef dřív, než byste čekali, berte to s humorem a se stejnou grácií nabídněte něco jiného. Někdo rozbije sklenici? Elegantně to přejděte. Ale hlavně si i vy sami zkuste ten večer užít!

Čtěte dál