10 přikázání, jak elegantně ustát výprodeje

Protože “sleva" není konec světa.

Je to pár let co do Česka dorazil trend černého pátku. Tedy dne, kdy ceny padají téměř na nulu. Mnohé obchody a e-shopy se tohoto trendu ochotně chopily a podsouvají nám, že právě dnes musíme nakoupit na celý zbytek života. I proto máme 10 nákupních přikázání, jak zvládnout výprodeje.

Foto: archiv Harper’s Bazaar US

Průzkum trhu

Než se vrhnete do víru nakupování, projděte si předem nabídku kamenných obchodů i e-shopů. Lze předem vytušit, které položky půjdou do slev. Vy tak alespoň předem budete vědět, na co se zaměřit.

Je to značka, kterou máte skutečně ráda?

Nejde o překračování komfortní zóny. Je to o nastavení a dodržování svých pravidel. Skutečně se vám ty květované šaty Dolce & Gabbana líbí, nebo se vám líbí, protože je to Dolce & Gabbana a jsou za 40% původní ceny? Fakt, že černá je vaše oblíbená barva, najednou jde stranou. Protože je to Dolce!

Nemáte už něco podobného?

Nejhorší je nakupování na lačno. To platí v oddělení s italskými gastro specialitami i italskými botami. Nadchla jste se pro famózní červené boty? A proč? Protože jsou skutečně famózní, nebo protože máte obsesi na červené boty, a doma už troje podobné máte?

Nakupujete pro sebe, ne pro Bellu Hadid

Já chci tyhle kalhoty, protože je nosí Bella. A ona má tuhle kabelku. A ona voní takhle. Jenže vám boyfriend džíny nesluší, hadí kůže se vám protiví, a z vůně pačuli se vám točí hlava. Ještě nějaké otázky?

Koupila byste si to, kdyby to nebylo ve výprodeji?

Tvrdá ale potřebná otázka, kterou si položte u čehokoliv, co kupujete – koupila bych si to, kdyby to nebylo ve slevě? Představte si, že si tuhle věc, jíž jste zcela fascinována, si kupujete za plnou původní cenu. Udělala byste to?

Nedělejte kompromisy

Kompromisy neexistují! Přitom výprodeje jsou především o kompromisech. Materiál, barva, střih, velikost. Pokud tyhle zásadní věci nesedí, nechte kousek oblečení pro jinou šťastnou. Jestli hledáte motivaci, proč chodit do fitka, najděte si jiný a pro vás skutečně PODSTATNÝ důvod než džíny Saint Laurent.

Láska na první pohled

Není nic horšího, než když žena nedostane to, co chce. Není nic trýznivějšího než bezmyšlenkovité chození po butiku, a propadání depresi, že ačkoliv je vaše konto na to připravené, tak nic není „to pravé flitrované“. Pokud to není láska na první pohled, odejděte.

Žádné extrémy

Kdo říkal, že ve výprodejích musíte kupovat jen extrémně drahé kousky? Výprodeje jsou ideální na to, nakoupit si mnohdy základní nebo i nadčasové kousky oblečení. Černý rolák je sázka na jistotu.

Pravidlo tří

Myslete na pravidlo „tří kusů“. Neznáte ho? U čehokoliv, co si vybíráte, hned uvažujte zda ve své šatně najdete další tři kusy, s kterými váš nový úlovek budete moct kombinovat. Kvůli jednomu výstřelku se nevyplatí předělávat celý šatník.

Výprodeje nejsou konec světa

Ruku na srdce – je to jen výprodej. Ne konec světa. V dnešní době si za příplatek můžete nechat doručit cokoliv z druhého konce světa. Můžete mít cokoliv a prakticky hned. Věřte, že za svůj život narazíte ještě na mnoho dokonalých párů lodiček ze zeleného sametu.

Čtěte dál