Myšlenka vytvoření nového, udržitelného šatníku a začít s tím od nuly, může být skličující. Ale nebojte. Rozhodně to neznamená, že byste měla přestat nosit vaše oblíbené designéry a značky, a že byste měla kupovat předražené kousky pouze z eco friendly bio hnědé bavlny a podobně.

Tyto obavy můžou být na místě, ale rozhodně to není tak, že byste měla vyměnit šatník ze dne na den. Rozhodně byste ale s udržitelným šatníkem měla začít.

Tady je deset rad od odborníků z oboru, jak začít co nepřirozeněji.

1. Test 30 nošení

Livia Firth, zakladatelka společnosti Eco Age (společnost, která uděluje značkám certifikáty udržitelnosti) zahájila kampaň #30Wears, která nabádá k nákupu zboží pouze tehdy, když skutečně víme, že jej budeme nosit.

"Když si něco kupujete, vždycky se zamyslete nad tím, zda kousek obléknete alespoň třicetkrát. Pokud je odpověď ano, pak jej kupte. Budete překvapená, kolikrát řeknete ne."

Snažte se omezit nákupy kousků, o kterých víte, že je vezmete na sebe pouze na jednu příležitost. Místo toho investujte do něčeho s delší životností, co můžete nosit znovu a znovu. Vybírejte univerzálnější kusy, které můžete obléct různými způsoby a stylizovat je pokaždé jinak.

2. Více se zajímejte

Jednou z nejtěžších věcí, jak s udržitelností začít je vědět, kde nakupovat. V dnešní době to je však mnohem jednodušší, než kdysi, protože existuje spousta značek, které při výrobě dbají na životní prostředí.

Podívejte se třeba na lokární designéry, nebo značky, které jsou svým udržitelným přístupem známé už delší dobu. Tou je například Stella McCartney. Ale i takové H&M má kolekci Conscious.

Nebojte se trochu zapátrat a začněte od svých oblíbených značek. Třeba i ty budou mít udržitelné kolekce nebo rovnou celou výrobu. Časem se z vás stane profík, co udržitelných značek týče.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

3. Nakupujte vintage

"Každý nově vyrobený oděv má značnou uhlíkovou stopu, která je nedílnou součástí její výroby. Ale množství energie potřebné k výrobě vintage kousků je nulové," uvedla Emma Watson na jejích sociálních sítích. "Vintage oblečení hraje velkou roli v tom, aby se celkově snížila světová spotřeba uhlíku a vody na výrobu nových textilních vláken."

4. Investujte do oděvů, které unosíte napříč sezónami

Kupujte pouze zboží, o kterém víte, že vás bude bavit celoročně. Nebudete tak muset obměňovat pomalu celý šatník každé léto a každou zimu. Místo toho utrácejte za kusy, které unosíte během několika ročních období. Klasické džíny, trička, nadčasové šaty, perfektně padnoucí kabáty a bundy - to jsou klíčové kousky vašeho udržitelného šatníku.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

5. Darujte své starší oblečení

Než abyste nechali starší nebo nenošené kousky viset ve svém šatníku, pomožte s nimi ostatním. Buď je darujte přímo potřebným nebo uspořádejte bazar a nechte své známé chovat se také ekologičtěji. A myslete ještě na jednu věc. Při nákupu nové věci se jedné starší zbavte. Třeba právě tím, že jí darujete.

6. Starejte se o své oblečení

Zní to samozřejmě, ale ne každý se tak chová. Pokud kupujete kvalitní oblečení, předpokládá se, že vám i déle vydrží (a pravděpodobně se o něj i lépe budete starat, protože je dražší), ale platí to pro všechno, co visí ve vaší skříni. Pokud se o věci budete starat pečlivě, odmění se vám delší životností. Od péče o váš kašmír, přes praní džín naruby. Dělejte maximum pro to, aby vaše oblečení zůstalo co nejdéle v té nejlepší kondici.

7. Naučte se opravovat vaše oblečení sami, nebo si najděte šikovnou švadlenku

Když se vám něco roztrhne nebo si zlomíte podpatek, nemusíte to nutně vyhazovat. Naučte se oblečení nebo doplňky opravovat - ať už sami nebo u profesionálů. Předtím, než cokoli vyhodíte a použijete to jako výmluvu pro koupi něčeho nového, přemýšlejte.

8. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou

Všechno je o plánování. Nákup kvalitnějších a udržitelnějších kusů bude pravděpodobně dražší, než levný produkt z řetězce, nicméně vše je o změně myšlení. I když na první pohled utratíte víc, koupíte si pouze jednu věc. A nákup 10 kvalitních kousků během celého roku, je určitě ekologičtější než 50 levnějších kusů. Výrazně tak snížíte vaši uhlíkovou stopu a v podstatě ušetříte - investujete a nakupujete méně.

9. Změňte systém utrácení peněz

Místo toho, abyste utrácela své úspory za šaty na svatbu nebo za boty, které budete nosit pouze na zvláštní příležitost, investujte peníze do věcí, které nosíte každý den. Přestaňte přemýšlet nad tím, že byste nikdy neutratila tolik za džíny a řekněte si, že si tento rok koupíte pouze jedny. Ale kvalitní! A udělejte to. Po několika sezónách budete mít velmi kvalitní a udržitelný šatník, na který budete pyšná.

10. Změňte svůj pohled na věc

"Nemyslím si, že by "eco" mělo být slovo, které okamžitě vyvolává obraz dohněda zbarvených oděvů nebo oblečení, které je příliš velké nebo postrádá jakýkoli nádech luxusu nebo krásných detailů," píše Stella McCartney na svých webových stránkách. "Nemyslím si, že by oblečení mělo vypadat ošklivě jen proto, že je organické. Proč by nemohlo být také krásné? Nemůžete chtít po zákaznících kompromis, nemůžete přeci říct: "Tady máte bundu, která vypadá strašně, ale je z ekologického materiálu a tady je opravdu krásná bunda, která je levnější, ale nekupujte ji, protože to není šetrné k přírodě"."