New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Víte, na kterou bylinku se kdy obrátit? Pomohou ve více situacích, než si možná myslíte

Ať už se jedná o slabou imunitu, nespavost, akné, menstruační bolesti, nebo třeba padání vlasů, nemusíte bezradně sedět s rukama v klíně a ihned sahat po průmyslově vyráběných lécích. Zkuste jinou cestu, bylinnou. Poradíme vám, která rostlinka vám kdy pomůže.
Lucie Švábenská
——
21. března 2022

Foto: Getty Images

Užití bylinek k léčení sahá až do roku 3000 př. n. l., kdy se v Číně a Indii začala rozvíjet tamější medicína využívající síly rostlin. Ať už se jednalo o kašel, mokvající rány, nebo jiné neduhy, bylinkářky, mniši a ostatní léčitelé vždy nejdříve sahali po rostlinných obkladech či výluzích. Až poté se postupně vyvinuly průmyslově vyráběné léky, na které jsme se naučili spoléhat při jakémkoliv problému. Doba se ale mění a my se opět začínáme vracet k zázrakům přírody. 

K bylinkářství, ajurvédě a tradiční čínské medicíně si opět nachází cestu čím dál více lidí a není se čemu divit. Dokáží pomoci téměř se vším, co nás může omezovat v radostném životě. Bojujete s akné a žádný krém nepomáhá? Trápí vás aktuální světová situace a ne a ne usnout? Nebo se každý měsíc děsíte bolesti, která přichází s menstruací? Na tyto problémy a mnoho dalších najdete odpověď v alternativní medicíně. Na kterou bylinku se kdy obrátit? 

Boj s jarní únavou můžete vyhrát

Téma, které se řeší každý rok. Ačkoliv bychom očekávali, že přibývající sluneční paprsky probudí tělo k životu, měsíce zimy byly tak náročné, že se organismus nechce vzpamatovat jen tak. Z toho důvodu jsme automaticky unavení, kolikrát bojujeme i s poklesem nálady, nebo dokonce depresemi. V tomto období je důležité zaměřit se na trávení, tělu ho usnadit a dodat mu vitaminy D, E a C spolu se zinkem a selenem. „Imunitu je nejlepší posilovat výtažkem z třapatky (echinacey) v kombinaci s vitaminem C. Na pročištění jater, střev a organismu celkově je skvělý ostropestřec mariánský a také potraviny s vysokým obsahem chlorofylu. Např. spirulina velmi pozitivně působí na naši střevní mikroflóru, takže pomáhá posílit imunitu,“ vyjmenovává zakladatel značky Green idea MVDr. Jiří Pantůček. Nezapomínejte ani na hořčík, který je skvělou volbou nejen při únavě, ale také při s ní spojených úzkostech a depresích. Co se jídelníčku týče, zkuste do něj, kromě zmíněné spiruliny, zařadit další zelené potraviny – brokolici, kadeřávek, řapíkatý celer, špenát a mořské řasy.

Imunita na bodu mrazu

Společně s jarní únavou jde ruku v ruce také špatná imunita, která v rámci zimních měsíců dostala zabrat. Jestliže ji chcete, jak se říká, „nakopnout“ zpět, zaměřte se na třapatku nachovou, jádra grapefruitu, beta-glukan, rakytník řešetlákový, cordyceps a chagu (neboli rezavec šikmý). Ať už zvolíte jakoukoliv formu, účinky poznáte brzy. 

Aby se vám lépe dýchalo

Zhoršená kondice dýchacích cest není sice tak častým problémem, ale když se objeví, nutkání obrátit se ihned na lékaře je silné. Pokud chcete tentokrát vyzkoušet jinou metodu, zaměřte se na lichořeřišnici větší, yzop, jitrocel a borovici. 

Stop zánětům močových cest

Bolest, která není nijak příjemná a čas od času s ní bojujeme všichni. I zde pomůže lichořeřišnice větší, zkuste ale také brusnici brusinku. Tu můžete zobat přímo jako bobule (čerstvé nebo sušené) či z nich udělat například marmeládu nebo sirup. 

Vlasy jako Locika

Nedávno jsme pro vás sepsali tipy, jak na padání vlasů, které se po prodělání covidu může ještě zhoršit. Pokud stále nic nezabírá, zkuste zařadit do svého jídelníčku a potravinových doplňků moringu olejodárnou, přesličku rolní a MSM. A to by v tom byl čert, aby něco nezabralo. 

Zbavte se rychleji spálenin a ekzému

Při vyrážce, ekzému, spáleninách a odřeninách je důležité zabránit zanícení těchto míst a samozřejmě se pokusit si je neškrábat. Od nepříjemného svědění a pálení vám pomůže měsíček lékařský, konopné CBD, rakytník řešetlákový a známé, oblíbené produkty s panthenolem. Oleje a masti s těmito rostlinami vám uleví od bolesti a zároveň urychlí hojení. 

Kvalitní spánek je základ

Ať už je důvod jakýkoliv, za bezesné noci nestojí. Spánek je důležitou složkou vašeho života, kdy se tělo regeneruje, odpočívá a nabírá energii na další den a strasti i radosti s ním přicházející. Nesmíte ho tedy podceňovat, pokud se vám nedaří docílit kvalitního dlouhého spánku, je ten pravý čas s tím něco udělat. Nemusíte ihned sahat po prášcích na spaní, zkuste se obrátit na šišák bajkalský, kozlík lékařský, meduňku a damiánu pravou. 

Ano, bezbolestná menstruace je možná

Nespočet žen trápí v období menstruace bolesti, které je omezují v běžném životě – při práci, sportu, socializaci a dalších aktivitách, na které jsou zvyklé. Častým řešením je odpočinek a tlumící prášek. Jsou ale jiné cesty, například pupalkový olej, maca peruánská a vrbovka. Vyzkoušely jste je už? Možná je nyní ideální chvíle, kdy jim dát šanci. 

Dosáhněte pleti jako z porcelánu

Akné je v pubertě a dospívání běžnou záležitostí. V tu chvíli se s ním snažíte bojovat, ale zároveň vás částečně chlácholí myšlenka, že za pár let bude po všem a přijde krásná zdravá pleť. Co když se tak ale nestane a vás trápí akné i v dospělosti? Tea tree oil a manuka vám pomohou na cestě za pletí, jako má panenka. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu