New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Víte, jakou péči dopřát svým vlasům v průběhu léta?

Vlasovou péči není radno podceňovat, ať pak nemusíte za záchranu a navracení lesku, pevnosti a kvality dávat tisíce a věnovat jí hodiny svého času. Stačí se péči věnovat průběžně. Poradíme vám, na co si dát pozor, jak by se v létě měla změnit a které produkty a novinky si nás získaly.
Lucie Švábenská
——
21. července 2021

Foto: Shutterstock

Léto je nádherné období, během kterého zažíváme kouzelné okamžiky. Stejně jako zima ale našemu tělu může při nedostatku té správné a kvalitní péče dát zabrat. Pozor, abyste to nepodcenili a následně zbytečně nenapravovali škody. To se týká jak vaší pleti, těla, tak i vlasů. Ty jsou velmi namáhané vystavováním slunečním paprskům, ale velký vliv na jejich kvalitu má rozhodně i chlorovaná a mořská voda. Přece jen si radovánek u vody, ať už na dovolené, nebo na místním koupališti, užíváme se vším všudy a namočeným vlasům se nevyhneme. Co ale dělat, abyste si i tak nadále udrželi kvalitní hřívu, kterou vám bude leckdo závidět? Základ je pochopit, jakou péči jim musíme dávat v průběhu celého roku a jak by se měla změnit v letním období. 

Průběžná péče je základ. Jak na ni?

Vlasy je třeba opečovávat průběžně, jinak na ně má špatný vliv mnoho věcí – počasí, špatné vlasové produkty nebo zkrátka nedostačující či špatně zvolená péče. Každý z nás má jedinečné vlasy, ale každý, a to se neliší, potřebuje v různém poměru hydrataci a protein. „Zde se řídíme jednoduchým klíčem – vlasy kudrnaté, vlnité potřebují většinou na oné škále spíš více hydratace. Skvělé jsou produkty, které navíc obsahují i bambucké máslo a avokádový olej. Barvené, zejména zesvětlované vlasy mohou mít tendenci ztrácet protein, zde je třeba posilovat stavbu vlasu zevnitř. Doplnila bych kofein, biotin a niacynamid. Ale vždy platí, že by měla na začátku stát konzultace s kadeřníkem,“ říká Tereza Larišová, stylistka a edukátorka vlasové kosmetiky Oribe. 

Jak říká sama odbornice, péče je kolikrát zapeklitá věc a není ji radno podceňovat. Konzultace s vaším kadeřníkem je tedy na prvním místě, protože se často stává, že si můžeme sami naordinovat, dle našeho uvážení, produkty, které ale vůbec nemusí odpovídat potřebám a typu našich vlasů, takže nebudou plnit námi očekávanou péči. Tak jako jsme každý člověk jedinečný, každému nám byly naděleny i jedinečné vlasy. 

Jestliže máte vlásky již v téměř katastrofické formě, je na řadě přijít s opravdovými kalibry v péči o vlasy a dopřát jim pouze to nejlepší. Je mnoho různých salonních procedur, které vám kadeře dají postupně dohromady, my jsme například v Pražském salonu NICHE zkusili novinku značky Oribe. „Od letošního jara hrdě klientům představujeme salonní péči Renewal Remedies. Jedná se o ucelený systém luxusní salonní péče o vlasy, kde můžeme dostat pod kontrolu opravdu jakoukoliv texturu, barvu, či míru poškození vlasu. Jedinečné složení obsahující cukrový protein proniká přímo do vlasu. Díky tomu jsou vlasy pružnější, lesklejší a hebčí. Díky konzultaci s klientem zjistíme, co je potřeba, a vlasům dodáme protein, hebkost/hydrataci, nebo posílíme ochranu barvy,“ prozradila nám Tereza Larišová. Již první procedura dělá viditelný rozdíl, pokud je poškození vlasů ale závažnější nebo si jejich kvalitu chcete zkrátka pohlídat odborníky, tuto salonní proceduru doporučujeme podstoupit jednou za 6 týdnů. 

Co ale změnit v letním období? 

Tropické teploty a vystavování dennodennímu náporu slunečních paprsků a slané a chlorované vodě je pro naše vlasy velmi namáhavé. Na co si tedy speciálně v létě dávat pozor? Na to jsme se rovnou zeptali stylistky Terezy Larišové. „Obecně platí, že byste neměli chodit spát s mokrou hlavou, neměli byste vlasy česat silou, a tím je mechanicky poškozovat. Měli byste je adekvátně hydratovat, a pokud je vystavujete slunci a chloru, určitě se poraďte s kadeřníkem o vhodné péči na léto. Za mě ale doporučuji přidat masky či oleje. Kupříkladu Gold Lust All Over Oil od značky Oribe má i multifunkční využití. Nejen, že s ním můžete dodávat extra péči vlasům v létě, ale lze také aplikovat na obličej a tělo. Díky 17 starodávným olejům budou jak vaše vlasy, tak i vaše pokožka jako v ráji.“

Když se ale celkově vezme vliv letního počasí na naše kadeře, je přirozené, že přírodní vlasy slunce zesvětluje a barvené šisuje. Je tedy dobré do vaší beauty rutiny přidat produkty pro ochranu barvy a ideálně by dohromady měly poskytovat vlasům více hydratace a zároveň zvýšenou UV ochranu. To je zkrátka základ. 

Dovolená u moře není pouze o užívání, ale i péči navíc

Léto je jedna věc, jestliže ale jedete na dovolenou k moři, to je věc druhá. Sluníčko sílí, a navíc se k chlorované vodě z bazénů přidává i ta mořská. Vlasy tak trpí mnohem více, než za běžných podmínek českého léta, a je třeba jim věnovat další péči. Sluníčko máme sice jen jedno, ale u moře je silnější, a navíc jeho sílu umocňuje zmiňovaná slaná voda a to, že se těmto faktorům schválně vystavujeme – přece nepřijedeme od moře bez pokožky v barvě čokolády, že? Vlasy tedy během léta více trpí a po dovolené je vždy vhodné vylepšit si stav vlasů nějakou hloubkovou kúrou v kadeřnictví. Odborníci přece jen vědí, co dělají, a salonní kúry jsou skvělým a často potřebným doplňkem naší jinak domácí péče. Před, během a po dovolené se ale sami ještě více než obvykle zaměřte na ochranu před UV zářením, ochranu barvy a také zmiňovanou hydrataci, abyste z vašich krásných zdravých vlasů neměli na konci léta pouhé chmýří bez jakéhokoliv lesku a pevnosti. 

Chlor a moře je v tomto období pro naše vlasy ale možná větším strašákem než samotné sluníčko, a to především pro ty melírované či jakkoliv zesvětlované. V tu chvíli doporučujeme být velmi opatrní s namáčením vlasů v chlorované vodě. Mohly by totiž dostat nazelenalý nádech vlivem oxidace. Vše má ovšem nějaké řešení. „Doporučuji vlasy po každém namočení v chlorované vodě vypláchnout sladkou vodou, avšak nejideálnější samozřejmě je si je v chlorované vodě namáčet co nejméně. Pokud se tomu nevyhnete, nebo vyhnout nechcete a jen jim plánujete dopřát péči navíc, doporučuji průběžně používat nějakou hydratační emulzi, která vlasům v průběhu dne dodá potřebnou hydrataci,“ poradila nám Tereza Larišová. 

Které vlasové pomocníky doporučujeme vyzkoušet? 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu