New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Víte, jak své pleti vybrat správný krém?

Najít krém, který si s vaší pletí skvěle porozumí, není samozřejmost. Chcete-li si (s)hledání usnadnit, následujte náš manuál.
Martina Polachová
——
12. července 2021

Foto: Shutterstock

Ve výběrovém řízení nestačí brát v potaz pouze to, jestli si navzájem vyhovujete, nebo ne, ale zohlednit i další aspekty jako jsou změny ročních období, přibývající věk nebo různá poškození pleti. A tomu všemu péči průběžně přizpůsobovat. Žádný krém sice nezastaví čas ani případné neduhy, ale ví, jak projevy zmírnit.

Základ je v typu pleti 

Jak asi tušíte, cena ani značka nejsou v této fázi podstatné. Rozhodujícím parametrem je typ pokožky (normální – suchá – mastná – smíšená), svým způsobem také věk nebo citlivost a dále pak konkrétní potíže, jako např. pigmentové skvrny, mdlá pleť, vrásky.

Pro určení typu a potřeb pleti je nejlepší vydat se k dermatologovi nebo do lékárny, jejíž součástí je dermokosmetické centrum. Protože s laickým posouzením můžete snadno sáhnout vedle. Pokud však touto oklikou” jít nechcete, nabízí se dále konzultace ve specializovaných prodejnách (např. Skin Screen v Lancôme Beauty Institut či odborná diagnostika pleti, kterou provádí ve svých buticích značka Kiehl’s, Clinique a další), popřípadě v parfumeriích s vyškolenými poradkyněmi. Internet sice také láká na nejrůznější rozbory, díky kterým zjistíte nejenom typ pleti, ale rovnou i doporučené přípravky, akorát že tato neosobní cesta nemusí být nejpřesnější.

Jiná pleť, jiné požadavky

S výběrem nového krému vždy vycházejte ze skutečnosti, že každá (!), tedy i mastná nebo aknózní pleť, potřebuje hydratovat. Tendence takovou pokožku vysušovat totiž vede k ještě větší produkci mazu. Z ingrediencí, které vykazují největší schopnost udržet v kůži vláhu, se osvědčila kyselina hyaluronová, niacinamid nebo třeba urea. Zvlášť vysoké nároky na hydrataci a výživu pak má vyloženě suchá pleť, jež ocení mastnější krémy s příměsí bambuckého másla či marulového oleje. Normální pokožka si vystačí s klasickou nebo klidně lehčí gelovou konzistencí. U mastné a smíšené pleti je třeba mít se na pozoru před obsahem olejů nebo příliš hutnými přípravky, jež mohou ucpávat mazové žlázky.

Které aktivní látky pak spolehlivě odstraní nejběžnější potíže typu hyperpigmentací, vrásek a nedostatku jasu? Proti pigmentovým skvrnám umí účinně zakročit ovocné kyseliny přirozeně podporující exfoliaci (např. kyselina kojová či azelaová), mdlou pleť nevídaně rozzáří vitamin C coby účinný antioxidant zlepšující vzhled i barevný tón. Vráskám zase dokáže zkřížit cestu retinol, ze skupiny vitaminu A, jenž mimo pomoci vůči hyperpigmentacím a akné působí právě na vyhlazení. Podobně jako třeba koenzym Q10, který zmírňuje jemné linky tím, že podporuje tvorbu kolagenu a elastinu zodpovědných za pevnost a pružnost pokožky.

Den x Noc

Máte-li tedy jasno ve složení a zaměření krému, zbývá rozhodnout, v jaké fázi vaší rutiny tento přípravek dostane slovo. Vzhledem k regeneračním schopnostem během noci se totiž vyplácí nejpalčivější problém řešit v průběhu spánku. Pokud byste v řešení stejné otázky chtěla pokračovat i během dne, měl by přípravek obsahovat ještě SPF, jenž odklání veškerá poškození vlivem UV záření, tzn. i rychlejší stárnutí.

Znásobení péče

Sofisitkovaný způsob lze zvolit také ve formě séra, které bývá koncentrovanější, a tudíž účinnější. Používá se pod krém, jenž díky tomu může být jen” hydratační. Jinými slovy, v prvním kroku budete odstraňovat zásadní problém, v dalším ten méně ožehavý.

Pečující fázi každopádně zařaďte vždy po vyčištění pleti, a chcete-li efekty maximálně znásobit, přidejte každý týden do programu i peeling pro odstranění odumřelých šupinek, vyhlazení, sjednocení a rozzáření.

P.S.: Než si pořídíte pečující sestavu na den i noc, včetně séra a krému na oční okolí, vyžádejte si v prodejně vzorky, které vám vystačí na několik dní a na kterých rozpoznáte, jestli vám daná složení a textury budou sedět, a má tedy cenu si je pořídit v klasické velikosti.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu