New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Tichá (ústní) dohoda

Za tím, co je na první pohled vidět a k čemu většina lidí fascinovaně vzhlíží, je spousta neviditelné práce. Zářivý úsměv není zadarmo, jakkoli se může zdát, že je jen otázkou štěstí.
Martina Polachová
——
5. července 2022

Foto: Getty Images

Na jedné straně je představa každodenního pečujícího drilu v ústní dutině mírně demotivující, na straně druhé skýtá naději, že je oslňující úsměv pro každého, kdo se trochu snaží. Geny samozřejmě mají svůj podíl na postavení a tvaru zubů, složení slin, popřípadě i odstínu dentinu, který je určující pro bělost chrupu, jinak je ale vše víceméně odrazem péče a životního stylu každého jedince. Nekonečný spor o tom, že jeden čistí extra pečlivě, kdykoli se dá, zatímco druhý jen halabala, když si vzpomene, ovšem co do množství kazů i bělosti zubů má příklad „b“ navrch, proto nechme stranou. Obecně vzato, dost záleží na tom, jak se stravujete, jestli se třeba nedostatek určitých vitaminů v době dospívání nepodepsal na kvalitě chrupu, jestli nepoužíváte nevhodné pomůcky a tak dále... Tuto neznámou zkrátka nerozsoudíme. Můžeme vás ale navést na cestu, která spolehlivě míří ke zdravému, a tedy i krásnému chrupu.

Širší souvislosti

Že se nekvalitní péče o zuby časem odrazí v jejich zdraví i vzhledu, se nabízí. Že se ale může podepsat na celém organismu, už je silný kalibr: „V současnosti je již prokázaná souvislost srdečních i některých degenerativních onemocnění mozku s chronickým zánětem dásní, přítomností velkého množství zubního kamene a pokročilé parodontózy,“ tvrdí stomatoložka Adéla Kuželová ze zubní kliniky DentAlo a dodává: „Také záněty kolem zubů představují ložiska, ze kterých se mohou dál v těle šířit bakterie.“ Nejen z těchto důvodů, ale i kvůli možnosti předejít dalším kazům a nepříjemnému vrtání se proto vyplatí si na správnou hygienu pořádně posvítit.

Mezi nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí, patří podle Kuželové používání nekvalitního zubního kartáčku s příliš tvrdými štětinami a zbytečně velkou hlavicí. Dále to bývá moc dlouhý interval výměny kartáčku za nový, kdy jsou štětiny už značně zdeformované nebo jsou zanesené nečistotami. A často jde bohužel i o špatnou techniku čistění, kterou na klinice DentAlo pozorují a snaží se na tuto skutečnost pacienty upozorňovat nejen v ordinaci zubního lékaře, ale i v rámci dentální hygieny. Je načase si ve vlastním zájmu přiznat, že návyky, které si nesete z dětství, nemusí být optimální – rodiče přece jen vycházeli z vlastních, laických zkušeností –, a proto se hodí postupy aktualizovat.

V čističce

Jak tedy vypadá úplně správná péče o zuby? Základem je čištění každé ráno a večer kartáčkem (ne moc tvrdým, ale ani tím nejměkčím), a to i na hůře dostupných místech, jinak celé čištění postrádá smysl. „Během noci nahromaděný zubní plak či v průběhu dne usazené zbytky jídla okolo zubů představují obrovské množství bakterií. A pokud všechna znečištěná místa dostatečně nevyčistíte, dochází kontinuálně k rozvoji kazů či parodontózy,“ varuje stomatoložka. Samozřejmostí je tedy kvalitní zubní kartáček, pasta a vhodné mezizubní kartáčky nebo nit. „Mechanické pomůcky nic nenahradí, ale protože si nikdo z nás nedokáže vyčistit zuby tak dokonale a kontrolovaně, jako to udělá během ošetření dentální hygienistka, jsou velmi důležité také pasty chránící před zubním kazem,“ vyvrací tvrzení, že chrup lze čistit i bez ní, David Ševčík, Marketing & PR Director společnosti Profimed. Ústní sprcha, remineralizační zubní krémy a další prostředky jsou pak už vítaným nadstandardem – u zdravých jedinců. U lidí trpících parodontózou je totiž třeba zrovna ústní sprcha zásadní pomůckou.

Samostatnou kapitolou je pak úsilí zbavit zubní pasty fluoridů, které bylo patrné zhruba před deseti lety, a řada výrobců na tento požadavek skutečně reagovala. Fluoridy se tak staly další z řady složek kosmetiky, o které se na veřejnosti strhla démonizující diskuse. Stačilo ovšem pár let popularity zubních past bez fluoridů, během kterých prudce vzrostl výskyt zubního kazu u dospělých i dětí, a tato složka se do kosmetiky vrátila jako velmi důležitá. Za předpokladu, že pastu s fluoridy ve velkém nepolykáte nebo vám nepůsobí viditelné potíže, neměli byste se jejího používání obávat. Pokud se ovšem chcete fluoridům zásadně vyhnout, je třeba si zuby čistit absolutně perfektně, protože je v takovém případě nechráníte před zubním kazem. Alternativu dává moderní využití lékařského hydroxyapatitu, který je rovněž schopen regenerovat sklovinu.

Nespěchat a soustředit se

Přestože se všeobecně zažila informace, že by pravidelná domácí ústní hygiena měla trvat něco okolo dvou minut, Adéla Kuželová to tak jednoznačně nevidí: „Délka rituálu je individuální. Záleží jednak na postavení zubů, protože výrazně stěsnaný chrup je na čištění časově náročnější, ale i na věku či zručnosti člověka,“ vyjmenovává. Delší dobu určitě vyžaduje večerní čištění, které by mělo zahrnovat péči o mezizubní prostory kartáčky či nití, případně čištění hůře dostupných zadních stoliček tzv. sólo kartáčky. V minulosti dokonce zaznívaly rady typu čistit si chrup třeba u televize, aby se odvedly myšlenky a doba se tím pádem nezkracovala. Pojďme si ale říct, že když pomineme otázku (ne)komfortu, tak pro to, abyste nevědomky nehuntovali dásně a čistili skutečně důkladně, je dobré se soustředit. Čas není vše... Tedy pokud se nebavíme o intervalu, jenž je potřeba dodržovat mezi jídlem a čištěním. Minimálně 15–20 minut totiž trvá, než se opět vyrovná snížené pH v ústech a zubní sklovina přestává být tolik náchylná k „narušení“, ať už štětinami kartáčku, či cukry a kyselinami ze stravy.

Máte něco na jazyku?

Klíčem ke zdravému úsměvu však není pouze péče o zuby, ale také o dásně, případně i jazyk. Jak upozorňuje odbornice z kliniky DentAlo, péče o dásně v mezizubí je klíčová pro zabránění rozvoje mezizubních kazů či ústupu kosti vedoucího k parodontóze. Čištění jazyka je však údajně velice individuální a je u něj nutná opatrnost: „Jazyk má samočisticí schopnost a tak jako u kůže, i u něj dochází k pravidelnému odlučování povrchové vrstvy buněk a následné obnově. Někteří lidé nicméně trpí na usazování plaku právě na jazyku a zde je jeho pravidelné čištění, zejména ráno, naopak žádoucí,“ popisuje Kuželová.

Patříte-li k těm, které trápí nepřiměřeně vysoký výskyt slizničních onemocnění, jako jsou afty, lokální záněty a další, přestože o ústní dutinu pečujete vcelku ukázkově, vyhodnoťte, o jak častý a pravidelný „nález“ se jedná. V některých případech už totiž pomoc zubaře a osvědčených tinktur či jiných medikamentů nestačí a doporučují se vyšetření ve spolupráci s dalšími odborníky – s imunologem, praktickým lékařem a podobně.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu