New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Queens of hydration: ingredience, které drží všechny zvlhčující trumfy

Zdraví, pružnost, glow efekt a šťavnatá pleť bez vrásek i nedokonalostí… To už je dost důvodů, proč hydratovat pleť. Víte ale, které ingredience jsou v tomto odvětví ty nejlepší z nejlepších? A jak to udělat, aby se vláha z vaší pokožky zbytečně nevytrácela?
Kristýna Rojíková
——
30. května 2022

Zdroj: Unsplash

Hydratovat potřebuje každá pleť, ať už je suchá, smíšená nebo mastná. Na tom se shodnou všichni dermatologové, kosmetické redaktorky, celebrity i vaše vlastní pokožka, která po vodě přímo lační. A jak vybrat ideální skincare na léto? Poohlížejte se po takové kosmetice, v jejímž složení najdete některou z osvědčených hydratačních ingrediencí. Představíme vám ty nejúčinnější + přidáme tipy na naše oblíbené produkty.

Kyselina hyaluronová

N°1 v hydrataci není nikdo jiný, než kyselina hyaluronová. Fakticky nejde o kyselinu, ale o polysacharid, jenž se přirozeně nachází v našem těle, kde má, kromě jiného, zásadní vliv na strukturu kůže a její zdravý vzhled. Činí tak tím nejpřirozenějším procesem, který vás napadne - naváže na sebe vodu (až 1000 násobek své vlastní hmotnosti) a tu pak vpraví do pokožky. V kosmetice se využívá hned několik velikostí molekul kyseliny hyaluronové, přičemž všechny pomáhají pleť hydratovat, vyplnit, zjemnit a sjednotit.

Glycerin

Ve své prvotní formě má glycerin podobu sirupovité a bezbarvé kapaliny, která nijak nevoní. Jde o přírodní látku nacházející se v rostlinných a živočišných tucích, a to včetně lidské pokožky (i proto je pletí glycerin tak dobře snášen). Kromě hydratace přináší kůži ještě další benefity – podporuje zdraví kožní bariéry, chrání ji před vnějšími vlivy a urychluje hojení ran.

Kaktusy a sukulenty

Stovky let se kaktusy a sukulenty učily, jak přežít v nehostinném prostředí. Během vytrvalého čekání na déšť si osvojily schopnost efektivně hospodařit s vodou, aby dokázaly přežít a sem tam i vykvést do krásy. A přesně toto poselství předají vaší pleti. Ať už se rozhodnete pro aloe vera, opuncii nebo vzácný pouštní kaktus zvaný Královna noci (Selenicereus grandiflorus), který svět potěší barevným květem jen jeden den v roce, nebudete litovat. Kaktusy a sukulenty jsou totiž bohaté na polysacharidy, jež jsou známé pro svou vysokou schopnost vázat na sebe vodu.

Hydratace je jen jednou částí úspěchu. Tou druhou je pak zajistit, aby se vláha z pleti zbytečně nevytrácela. Pomohou s tím rostlinné oleje a ceramidy.

Oleje

Dlouho zarytý mýtus, který dodnes můžete spatřit v produktových popiscích na internetu, je už nějakou dobu vyvrácen – a to ten, že rostlinné oleje skvěle hydratují pokožku. Touto schopností cenné přírodní zlato sice neoplývá, pravdou ale je, že pomáhá vláhu v kůži uzamknout. Pokožku zakryje jako poklička a nic nepustí ven (ani dovnitř). Nezapomeňte ale, že olej si pod sebe vezme všechno, co na pleti zrovna je, včetně nečistot. Před jeho aplikací proto nejprve vyčistěte tvář a navlhčete ji – olej se pak lépe vstřebá a nezanechá po sobě mastný film.

Ceramidy

S unikáním vláhy z pokožky má co dělat kožní bariéra. Pokud je narušená, tvoří se v ní mikroskopické trhlinky, jimiž se hydratace dostává ven. A protože ji z 50 % tvoří ceramidy, jsou právě tyto lipidové molekuly klíčové pro znovuobnovení krásné pleti. To, že jí schází, poznáte podle jasných znaků – začne vás trápit akné, citlivost, ekzém nebo růžovka. Vnějším dodáním ceramidů v podobě krémů se trhlinky postupem času zacelí, a pleť se vrátí do rovnováhy.

 

Kosmetická výbava každého z nás by proto měla čítat kvalitní hydratační krém a sérum, které představují intenzivní duo pro rozzářenou tvář. V létě se vám také osvědčí praktické pleťové mlhy. Nejen, že pokožce dodají vláhu, ale navíc vás během parních dnů příjemně osvěží.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu