New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Puchýře od Choo a otlaky od Louboutina aneb jak správně léčit chodidla?

Krása nemusí nutně bolet, pokud víte, jak na to…
Oli Egler
——
1. července 2022

Foto: Profimedia

Léto je v plném proudu, a my tak máme možnost konečně obout oblíbené sandálky, které na svou příležitost čekaly ve skříni dlouhé měsíce. K tomu pochopitelně patří pestrý lak v barvě léta #VeryPeri… ale i puchýře. Bohužel, i v těch nejpohodlnějších lodičkách se jim při vysokých teplotách totiž jen málokdo vyhne. Pokud něco umí totálně zkazit náladu, tak je to bolavý puchýř, který navíc při nesprávné manipulaci ve stylu DIY může svůj pobyt na chodidlech prodloužit coby zánět nebo jizva.

Jak tedy na jejich léčbu, a hlavně jak jim předcházet?

Co je puchýř? 

Puchýř, otlak nebo mozol vzniká uvolněním svrchní vrstvy pokožky od té hlubší (škáry), což je způsobeno nadměrným třením nebo tlakem. Ve své podstatě se jedná o obrannou reakci kůže, která se tak chrání před větším poškozením nebo krvácením.

Jak puchýře vznikají? 

Na vině jsou zde dva hlavní elementy, a to nepohodlná obuv a deformace chodidla.  Pakliže máte široká chodidla, ale volíte úzkou obuv kvůli vizuální estetice či banální potřebě pořídit si „vysněný kus” za jakoukoliv cenu, #ThinkAgain. Při jejím nošení se totiž vyvíjí dlouhodobý tlak na určité body na kůži, a právě to je častým původcem otlaků, puchýřů i dalších zranění. Máte mozoly nejčastěji na malíčcích a na polštářcích prstů? Na vině je velikost obuvi. 

Plochost chodidel je dalším důvodem, který vychází ze stejného principu – chodidlo jednoduše vyvíjí tlak na části, na které není zvyklé. Trápí vás otlaky a puchýře na dolních polštářcích chodidla hned pod prsty? Na vině bude právě plochost chodidel.

(Don't) DIY 

Každý jistě známe „osvědčené” recepty na to, jak se puchýřů zbavit rychleji. Jedním z nich je propíchnutí – to sice funguje, ale jedná se o techniku, na kterou musíte velmi opatrně. Puchýře jsou velmi citlivé na bakterie, a proto nepodceňujte dezinfekci povrchu chodidla, náčiní ani rukou. Následně je dobré zraněné místo ochránit od vnější špíny, a to dostatečně velkou náplastí nebo obvazem. Co byste ale dělat neměli, je jeho celkové stržení. Právě tady hrozí nejen zánět, ale i to, že s poškozenou kůží strhnete také tu zdravou. A bolest? K nezaplacení. Debata panuje v rámci otázky náplastí s kyselinou salicylovou – ta pomáhá bojovat s otlaky, a to tak, že změkčuje zrohovatělou kůži. Může tu ale dojít ke spálení zdravé kůže, což opět vyvolá zbytečné záněty.

Jak předcházet mozolům a otlakům? 

V první řadě je to o výběru správné obuvi. Všichni máme tendence se do krásného páru sandálků zamilovat na první pohled a (pod)vědomě ignorovat diskomfort již při prvním obutí pod záminkou toho, že „se roztáhnou”. Při zkoušce obuvi je důležité brát ohled na to, že během dne mají vaše chodidla tendenci natékat, a pokud se tedy vydáte na lov páru snů od Jimmyho Choo nebo Manolo Blahnika, zvolte odpolední dobu, kdy jsou chodidla o něco „větší”.  Když už obuv nosíte, vnímejte signály na chodidlech – kde vás to bolí nebo tlačí. V létě se navíc o to více potíme, což se týká i chodidel, a proto se také o to rychleji mohou vytvořit rány a puchýře. Skvělou prevencí jsou spreje a masti, které regulují pocení. 

Nepodceňujte ortopedické vložky. Ty sice z lodiček neudělají tenisky, ale udrží nohu ve správné pozici, což bude alespoň prvním krokem k prevenci proti otlakům. V případě uzavřené obuvi efektivně také fungují silikonové kroužky na prsty u nohou, které umějí rozprostřít tlak do jiných oblastí. Sice nemusí zcela zabránit vzniku puchýřů, ale umí tento jev znatelně oddálit. 

Nejdůležitější je však konzistentní pedikúra, a to nejlépe ta medicínská (či lékařská). Pedikúra už dávno není luxus, ale nutnost, patřící stejně jako návštěva kadeřníka k esenciálním bodům péče o zdraví těla. Práce profesionálního pedikéra nespočívá pouze v tom vám nalakovat nehty u nohou lépe, než by to zvládl váš manžel, ale primárně ve správném ošetření puchýřů a otlaků pomocí speciálních nástrojů. V ideálním případě postačí chodit na tuto proceduru jednou měsíčně, jelikož se kůže regeneruje cca 28 dní.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu