New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Proč a jak do své beauty rutiny zařadit kyselinu azelaovou?

Svět krásy má další zázračnou kyselinu, kterou všemi deseti doporučuje. Znáte již kyselinu azelaovou? Pokud ne, je na čase. Vysvětlíme vám, v čem je tak skvělá, jak ji používat a na co si dát pozor.
Tereza Spilková
——
4. března 2022

Foto: Getty Images

Neuplyne snad ani týden, kdy by se neobjevila nová zázračná beauty ingredience, kterou podle expertů (tentokrát už ale opravdu!) musíme vyzkoušet. Dokonalá pleť je prostě stále takové lákadlo, že většina z nás na podobné slogany stále slyší, a tak zkoušíme další a další novinky. Nepřidává tomu ani fakt, že jsme stále ještě neodložili respirátory a roušky, které naší pleti způsobují řadu nepříjemností, jaké jsme dříve neznali. Nápor na naši pleť je větší i kvůli stresu, jaký poslední dva roky zažíváme. K tomu přidejte online meetingy a ne příliš vstřícné oko webkamer a není divu, že si problémů všímají i ti, kteří dříve byli se stavem své pleti spokojení. Dalším zázračným všelékem by podle odborníků měla být kyselina azelaová. Co umí a proč stojí za zkoušku? 

O co se jedná? 

Kyselina azelaová se přirozeně vyskytuje v obilninách a na naší pleti vzniká zcela běžně, díky kvasinkám. Většina té, kterou najdeme v kosmetice, je ale syntetického původu, tedy vyrobená v laboratoři. V beauty produktech má především funkci exfoliantu, podobně jako další kyseliny. 

Jak funguje?

Jedná se o komedolytickou složku, neucpává tedy póry. Navíc funguje v hlubších vrstvách pokožky, které dokáže exfoliovat. Je také keratolytická, což znamená, že odstraňuje z pleti přebytečný keratin, a navíc obsahuje protizánětlivé složky, díky čemuž je poměrně jemná a hodí se při boji s rosaceou. Pokud se ji rozhodnete vyzkoušet, zkuste ji pro ideální výsledky použít v kombinaci s AHA (kyselinou mléčnou nebo glykolovou) a BHA (kyselinou salicylovou). Nebo můžete nejprve použít retinol, tím pleť připravíte a otevřete, takže se kyselina azelaová lépe vstřebá. 

Proč ji vyzkoušet?

Vyzkoušet kyselinu azelaovou se vyplatí, pokud trpíte na akné, dokáže totiž účinně zabíjet bakterie, které nepříjemné záněty způsobují. Umí pleť také zklidnit, zmírnit začervenání a zatočit se stopami po pupíncích. Mezi kyselinami patří k těm nejmírnějším, i proto ji odborníci doporučují například pro boj s hyperpigmentací či zmíněnou rosaceou. Je navíc bezpečná i pro těhotné, a přesto, že se vyskytuje v obilninách, neobsahuje lepek.   

Kde ji hledat? 

Kyselinu azelaovou najdete v řadě přípravků na předpis. Právě tam bývá její koncentrace nejvyšší, zhruba mezi 15 a 20 procenty. Její účinky nejsou ale nijak zanedbatelné, ani pokud sáhnete po přípravcích s nižší koncentrací, které je možné koupit běžně v parfumeriích nebo v drogeriích. Najdete ji v řadě konzistencí, od pěny až po gel. Záleží vždy na tom, na jaké části těla je přípravek určen. Na tvář je nejlepší sáhnout po krému nebo gelu, není totiž potřeba žádné velké množství. Stačí aplikovat tenkou vrstvu ráno a večer. Pokud máte citlivou pleť, doporučuje se použití jen jednou denně.  

Na co pozor? 

Stejně jako s každou jinou kyselinou se to i s tou azelaovou dá přehnat. U citlivé pleti se může objevit podráždění, svědění, případně lehké napuchnutí. V případě, že se ale objeví známky alergie, ihned ji přestaňte používat a poraďte se s lékařem. Pokud ovšem snášíte dobře jiné kyseliny, pravděpodobně se i s touto budete kamarádit, patří totiž mezi ty nejmírnější. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu