New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Nevytahuje vám váš hydratační krém vláhu z pleti?

Poctivě používáte zvlhčující krém, ale výsledky se ne a ne dostavit? Možná problém vězí v tom nejzákladnějším, co je potřeba u kosmetiky hlídat – ve složení. A to zejména, pokud váš produkt obsahuje jednu z nejvyhledávanějších hydratačních ingrediencí, totiž glycerin.
Kristýna Schafferová
——
29. dubna 2022

Foto: Getty images

Jako všechno ostatní i skincare je třeba chápat v souvislostech. Existují látky, které se vzájemně krásně podporují (například retinol a vitamín C) a pak ty, jejichž kombinace si ani trochu nerozumí. Jako příklad můžeme uvést glycerin, jenž vyžaduje texturu produktu založenou na vodní bázi. Proč tomu tak je?

Glycerin patří mezi nejefektivnější hydratační látky, v některých případech ale může vyvolat přesně opačný efekt. Toto zvlhčovadlo totiž čerpá vodu ze svého nejbližšího zdroje, což může být buď 1) samotný krém, 2) okolní vzduch nebo 3) vaše vlastní kůže. Dobře tak funguje v případě, že je součástí receptury založené na vodní bázi. Pokud je ale krém na bázi olejové, je jediným dostatečným zdrojem vody vlhkost v hlubších vrstvách vaší vlastní pokožky a glycerin ji odtud začne pomalu vytahovat. To z dlouhodobého hlediska vede k dehydrataci kůže, což poznáte podle nepříjemného pnutí, mdlého tónu, hrubší textury kůže a možných šupinek.

Podobný zádrhel může nastat i v případě, že se nacházíte v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu. Často jsou to přetopené, nebo naopak klimatizované místnosti. Pokud tedy plánujete letošní léto trávit převážně v kanceláři, o to víc zkontrolujte, zda se ve vašem hydratačním krému nachází kromě glycerinu také voda.

Glycerin je látka tělu vlastní, proto je pokožkou velmi dobře vstřebáván a většinou jí nečiní žádné potíže. Vyrábí se buď synteticky, nebo z rostlinných surovin, jako je cukrová třtina či sójové boby. Dokáže na sebe navázat vlhkost a tu pak vpravit do vnější vrstvy pokožky, funguje také jako skvělý transport pro další aktivní látky. Kromě toho posiluje kožní bariéru, urychluje hojení ran, čistí, napomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, a protože na pleti vytvoří neviditelný film, chrání ji před vnějšími vlivy.

Protože glycerin zakryje pleť trošku jako poklička, může způsobit problémy problematické pokožce, která je náchylná na ucpávání pórů. Ve výjimečných případech se mohou objevit alergické reakce, ale to platí snad pro každou kosmetickou ingredienci na světě. Nejlepší radou tak je – vyzkoušejte ho na vlastní kůži a uvidíte. Pokud vás bude pleť pálit či zčervená, poohlédněte se po vhodnější alternativě.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu