Jak zatočit s akné na těle?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Ať už k akné máte sklony, nebo ne, vůči zanícení pokožky nemá absolutní imunitu nikdo. To se může objevit na dekoltu, na zádech, nebo dokonce na zadku a jeho největším spouštěčem (i když ne jediným) je pocení. A s čím dál teplejším počasím se celá věc umí ještě zhoršovat...
Názory na časté sprchování se sice různí, ale v případě výskytu akné po těle je pravidelná očista, jakmile se člověk více zpotí, alfou a omegou. Nedávný průzkum totiž ukázal, že až 73 % lidí se bezprostředně po cvičení nesprchuje. „Záda a hrudník mají stejně jako obličej mazové žlázy vylučující kožní maz. V kombinaci s odumřelými buňkami, bakteriemi, špínou a potem se zablokují folikuly a zanítí se póry, což následně vede ke vzniku akné,“ vysvětluje Tiina Meder, dermatoložka a zakladatelka Meder Beauty Science. Čím déle tedy sprchu odkládáte, tím je větší pravděpodobnost, že se vyrojí bakterie.
Setrvávání v outfitu z tělocvičny je dalším aspektem, jenž může problém stupňovat. „Těsné, vlhkost odvádějící materiály nejsou příliš prodyšné a zachycují mastnotu a odumřelou kůži na dlouhé hodiny, což vytváří ideální podmínky pro vznik nedokonalostí po těle,“ pokračuje Meder. Nejde však pouze o hnisání, ale také o tření. Zánět zapříčiněný neustálým třením okolí vlasových folikulů přivodí hrbolky (většinou na zadku) neboli tzv. folikulitidu, která, pokud se vymkne, umí bolestivě potrápit.
Stejný průzkum, citovaný výše, také ukázal, že 31 % lidí si stejný cvičební dres oblékne někdy až čtyřikrát, než jej odloží do koše se špinavým prádlem. Přitom stačí 20minutové intenzivní cvičení, aby se v oblečení uchytily bakterie a vyloučený pot, jež tam počkají do příště...
Kromě potu existuje také souvislost mezi stresem a vznikem akné, zejména na zádech. A svou roli hrají také hormony. „Příliš mnoho androgenu – mužského pohlavního hormonu – je častou příčinou akné u mužů i u žen,“ vysvětluje Pamela Marshall, estetická dermatoložka a majitelka kliniky Mortar and Milk. „Ženy, ať už mají před menstruací, jsou těhotné, kojící, nebo trpí syndromem polycystických ovarií, zažívají značné hormonální změny. Jakmile estrogen klesá, androgenu je hojně a může vysílat impulzy mazovým žlázám, aby produkovaly více mazu.“ S ucpanými póry pak bakteriím na povrchu kůže nestojí nic v cestě a mohou způsobit záněty.
Problém může zhoršit rovněž špinavé prostěradlo, nebo dokonce způsob, jakým se myjete. „Velmi častým viníkem je vlasový kondicionér, protože je formulován tak, aby přilnul k vlasovému folikulu. U lidí s tímto typem akné je proto důležité změnit způsob, jakým se sprchují, tedy umýt tělo až poté, co se veškerý kondicionér vypláchne,“ tvrdí Marshall.
Když už je řeč o ochlupení, při mytí partií těla není na škodu postupovat po směru růstu chloupků, nikoli opakovaně nahoru a dolů, protože to může dráždit folikuly. Pro oblasti bez chloupků jsou pak nejlepší krouživé pohyby s jemným tlakem. V každém případě pamatujte, že pravidelná hygiena je vždy užitečná, ale extrémně časté mytí může naopak škodit. Odstraní totiž přirozený kožní maz, který pokožku chrání proti škodlivým vlivům vnějšího světa. Z tohoto důvodu s mytím vždy přiměřeně.
Chcete-li předejít komplikacím, snažte se při výběru přípravků vyhnout potenciálně komedogenním složkám, tedy olejům, silikonům, vonným látkám, lanolinu, minerálním olejům, vazelíně nebo například chloridu sodnému. U stále oblíbenějšího tělového make-upu vybírejte složení na vodní bázi a vyhněte se také přísadám, jako je slída, oxid křemičitý a mastek, jež bývají obsažené v bronzerech a mohou dráždit již zanícenou pokožku.
Aktivní ingredience, které se používají k řešení nedokonalostí na obličeji, často udělají zázraky i se zbytkem těla. A stále více receptur tyto látky zahrnuje do svých řad. Kyselina salicylová, AHA kyseliny, které pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, niacinamid, jenž současně zlepšuje pigmentaci, benzoylperoxid, a dokonce i zklidňující tea tree jsou skvělými pomocníky pro léčbu akné. Prebiotika a probiotika zase pomáhají udržovat pH pokožky, které musí být pro správné fungování vyvážené (zvláště pokud cvičíte, jelikož pot mění hladinu pH).
S péčí začněte už ve sprše, kde lze využít umění prebiotik, čisticího jílu nebo tea tree. Poté vsaďte na přednosti niacinamidu či kyseliny salicylové. A na těžko dostupná místa volte mlhu, s níž zacílíte i na nejkomplikovanější střed zad, kde se obyčejně kříží sportovní podprsenka. Nezapomeňte jen, že použitím účinných látek zvýšíte citlivost pokožky na slunce, proto je důležité dbát i na kvalitní UV ochranu, ovšem opět s nekomedogenní formulí. Ideálně matující, určenou na obličej i tělo.
Než se výsledky dostaví, může to až dva týdny trvat, u zanícenějších míst je nutné podrobit se dokonce ještě přísnější rutině. V ideálním případě trvá 28 dní, než se kožní buňky kompletně obnoví, akorát, že tady jde současně i o zharmonizování hlubších struktur. Na každý pád se snažte do nedokonalostí svépomocí nezasahovat, abyste do nich nezavlekli infekci nebo si nezpůsobili jizvičky či skvrny. A vězte, že pokud se podráždění ucpaných pórů, nadměrné tření nebo příliš dlouhé setrvávání ve vlhkém oblečení odstraní, mělo by se vše vrátit do normálu a díky novým návykům a účinným látkám by akné mělo zmizet podobně rychle, jako se objevilo.