New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak se starat o pleť po létě?

Co vaše pleť nejvíce ocení po náročném letním období?
Tereza Spilková
——
20. srpna 2021

Foto: Getty Images

Vaše pleť si zaslouží péči po celý rok. Léto je ale obdobím, kdy naše tvář dostává zabrat o něco více než po zbytek roku. Slunce, horko (a ještě v kombinaci s respirátory), slaná či chlorovaná voda – všichni víme, že to všechno umí pořádně potrápit nejen naše tváře. Někdy si ale zkrátka chceme dát pohov i od naší jinak poctivé péče a prostě si užít léto na slunci se vším všudy. 

I přestože jste byla poctivá, SPF nanášela znovu každé tři hodiny (tak to prý dělají Korejky), chránila kůži před sluníčkem a každý večer jste poctivě hydratovala, maskovala a sérovala, stejně je dobré vaši pleť připravit na podzimní období. Změny počasí si na pleti vždycky vyžádají své oběti. Suchá místa, pupínky, podráždění a zarudnutí. Pro nás všechny až příliš dobře známá pohádka. I proto se k pleti musíme chovat rozdílně v každé roční i životní fázi. 

Ať už tak budete napravovat chyby po bezstarostném létě, nebo chcete pleť jen správně nastartovat na podzim, tyto tipy se vám budou hodit. 

Čisté póry

Zdá se, že nemůžete vyhrát. Poctivé nanášení té správné vrstvy SPF krému na pleť je bez diskuze nesmírně důležité. Krémy s SPF, pot, nečistoty – to vše smíchané dokáže pleť podráždit a ucpat póry. Po létě je proto důležité pleť důkladně očistit. Na pohlcování přebytečné mastnoty a nečistot jsou nejlepší masky na bázi jílu. Ten dokáže z pleti neduhy vytáhnout a pleť zanechat hebkou a čistou. A právě po návratu z dovolené je ideální chvíle na kosmetické ošetření, které se zaměřuje na čistotu pleti či její detoxikaci. 

Peeling

Než pleť začnete čistit, je třeba odstranit suché a mrtvé kousky kůže pomocí jemného peelingu. Nic příliš abrazivního, ostré a hrubé částice mohou způsobit drobné trhlinky v pleti. Zkuste jemný chemický peeling nebo obyčejnou vlhkou žínku nebo ručník. Jemnými pohyby po pleti díky ní odstraníte kůži, která na vaší pleti nemá co dělat a brání produktům, aby do vaší pleti pronikly a správně fungovaly. Pleť by měla být po peelingu zklidněná, ne podrážděná. Proto pozor na přípravky, které vaši pleť zanechávají začervenalou či přecitlivělou. Po peelingu je ideální čas na zklidňující masku. 

Hydratace

Správná hydratace je klíčem snad ke všemu. Zdravému tělu, duši i pleti. Proto ji především ke konci léta nepodceňujte. Suchá pleť? Pomůže hydratace. Mastná pleť? Hydratace. Pupínky? Hydratace. Poškození od slunce? Ano, opět hydratace. Po měsících vysokých teplot, slunce a vody se vybavte rovnou několika druhy hydratačních produktů – denním krémem, nočním, hydratačním sérem, maskou a k tomu i hydratačním krémem s SPF. Pro prevenci ucpaných pórů můžete sáhnout i po nekomedogenních produktech. 

Zatočte s poškozením od slunce

Právě na konci léta je ten pravý čas zaměřit se na všechna poškození, které vám slunce mohlo způsobit. Zapomeňte na trik s citronovou šťávou a tamponkem a raději sáhněte po produktech obsahujících vitamin C. Pigmentové skvrny, pihy či tmavá místa způsobená UV zářením sice z pleti zcela vymazat nejdou, pomocí přípravků s vitaminem C je ale možné zmírnit jejich viditelnost. A příští rok nezapomeňte na prevenci – krémy s SPF

A teď rty

Kůže na rtech je jednou z nejcitlivějších na celém těle. Bohužel právě rty jsou často místem, na které nejvíce zapomínáme. Vysušené a sluncem podrážděné rty tedy hlavně ošetřete pořádnou vrstvou výživného krému či balzámu. Suchou kůži nedřete ručníkem ani pomocí peelingu a raději do rtů pomalu masírujte balzám či olej, který starou kůži pomocí krouživých pohybů pomůže pomalu a šetrně odstranit. Zaměřte se především na produkty s šípkovým olejem, vitaminem E, včelím voskem a medem. Pro rychlou záchranu citlivých rtů sáhněte po balzámu s aloe vera a vitaminem E. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu