New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak připravit pleť na přicházející jaro?

Také chcete, aby byla vaše pleť letos na jaře spokojená a zářivá? Není to zas až taková věda. Máme pro vás pár rad, kterými se na cestě za tímto cílem řídit.
Tereza Spilková
——
16. března 2022

Foto: Getty Images

Každý rok je to stejné. První dny, kdy se začne jaro hlásit o slovo, se naše pleť zblázní a začne se chovat úplně jinak než přes zimu. Na vině může být zvyšující se teplota, vlhkost vzduchu, pyly, pobyt na sluníčku i změny jídelníčku. Stejně jako je třeba péči o pleť v zimě zintenzivnit, je dobré na jaře zase pomalu ubírat, změnit produkty a zaměřit se na jiné faktory, které na pleť působí. Jaké kroky nyní podniknout, aby byla vaše pleť zdravá a krásná? 

Ochrana před sluncem

V ideálním případě jste SPF nevynechali ani během chladných měsíců. I když se může zdát, že úhona nehrozí, slunce je právě během zimy k zeměkouli blíže než v létě. Ale chápeme, že přes zimu se může krém s ochranným faktorem zdát jako krok navíc. Nyní je však čas se před sluncem začít opravdu pečlivě chránit, minimálně o něco více. Sluníčko konečně pořádně svítí a my mu s nadšením nastavujeme tvář. I proto nesázejte na produkty s příměsí ochranného faktoru, které nemusí být tak spolehlivé, ale pořiďte si lehkou emulzi nebo fluid s ochranou 15 a vyšší. 

S kůží na trh

Přes zimu nám suchý vzduch, vítr a měnící se vlhkost okolního prostředí způsobuje šupinky a suchou kůži. A právě té je nyní potřeba se zbavit. Netlačte ale příliš na pilu. Nejprve zařaďte do své rutiny jednou týdně jemný chemický, nebo fyzický peeling a jednou či dvakrát týdně nahraďte hutný denní a noční krém hydratační maskou. Zimní pokožka potřebuje čas na zotavení a obnovu, proto můžete zařadit masky s vitaminem B5, který pomáhá s hojením. 

Jarní akné

Se zvyšujícími se teplotami se začínáme více potit a to je ideální chvíle pro vznik nepříjemného akné. Sáhněte proto po krémech s lehčí texturou, nebo je rovnou vyměňte za hydratační gely. Zaměřte se také na důkladné čištění pleti. Přes zimu může být pleť při odličování podrážděná, jakmile se ale venkovní teploty zvednou, je dobré zařadit silnější kalibr. Čisticí gely a pěny s obsahem kyseliny salicylové by měly všechny rodící se neduhy zadržet. 

Odlehčení

Přes zimu se snažíme v pleti zamknout co nejvíce hydratace a také zabránit jejímu úniku pomocí emolientních a okluzivních složek. Na jaře je ale situace jiná a příliš silná vrstva těžkých krémů může ucpávat póry a způsobovat záněty. I proto se podívejte po nekomedogenních krémech s lehčí texturou. Pro zářivou a zdravou pleť je během teplých měsíců ideální aplikovat lehké produkty v menších vrstvách. Do své beauty rutiny můžete zařadit třeba esence a mlhy, které mají v pleti udržet vláhu a dodat jí potřebné živiny, aniž by ji zatížily. 

Dopřejte si detox

Problémem může být i dekorativní kosmetika, štětce a houbičky, které používáte. S proměnou péče o pleť na jaro je dobré podívat se pořádně i na další produkty, které si dáváte na tvář. Umyjte všechny houbičky, štětce a další nástroje, které běžně používáte. Podívejte se i na korektory, make-upy, podkladové báze, krémové tvářenky a rozjasňovače. Pokud jsou příliš hutné a těžké, možná je načase je vyřadit z repertoáru. Během teplých měsíců jsou nejlepší produkty s lehkou texturou. 

Alergické potíže

S jarem vstupuje do hry také další faktor – alergie. Poletující pyly mohou způsobovat vyrážky, svědění, ekzémy, a pokud se svou podrážděnou pletí nebudete zacházet opatrně, můžete si způsobit její poškození včetně trvalých jizviček. Odborníci doporučují především prevenci. V době výskytu pylů se snažte netrávit příliš času venku, vyhýbejte se také místům, kde je jich velká koncentrace. Od alergií může pomoci i jóga. Stres a alergie spolu totiž mohou souviset, proto se zkuste každý den protáhnout. Pokud víte, že máte v období jara citlivou kůži, vyhněte se parfemacím, parabenům, kyselinám, retinoidům a ingrediencím proti akné, jako je benzoyl peroxid. Podrážděnou pleť nikdy neškrábejte a vyhněte se jakémukoliv peelingu. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu