New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak při užívání si slunečných dní správně chránit svou pokožku před UV zářením?

Sluníčko je oblíbený parťák. Dělá skvělou náladu, příjemně pošimrává na kůži a nádherně ji vybarvuje. Víte ale, že v tu chvíli s vámi nehraje fér?
Martina Polachová
——
8. června 2021

Foto: Profimedia

Ze všech stran je slyšet, jak potřebné je chránit se před UV zářením, jenomže těch, kteří takové apely poslechnou, je stále mizivé procento. Převažují zarytí „opalovači“, kteří bez přestání argumentují, že varování dermatologů jsou zbytečně hysterická a že s léty prověřenou, fungující taktikou opatřování bronzu se není čeho bát. Pod kůži ale nikdo z nich nevidí...

Nebezpečné známosti

Jak se to vlastně slunečním paprskům povedlo, že si navzdory hlasité odborné opozici neochvějně drží post oblíbeného lídra? Má snad atraktivní vzhled pokožky navrch nad jejím zdravím? Pravda je, že kůže je vybavená vlastní ochrannou schopností, akorát že ta – v závislosti na fototypu – dokáže náporu slunce odolávat jen v řádech jednotek až desítek minut. Poté, pokud ji nepodpoří opalovací krém s SPF, se začne pálit. UV záření přitom proniká hluboko do kůže a tam páchá nemalé škody, jež se navíc nemusí projevit hned, ale klidně s odstupem let. V tom je kamarádství se sluncem zrádné.

Pokud vás UV paprsky vlivem neúměrného slunění výhledově neobdaří kožním melanomem, mají v rukávu ještě další trumfy – pigmentové skvrny a předčasné stárnutí. Paradoxní na celé věci je, že ačkoli se tyto informace často zdůrazňují, najdou se ženy, které během roku řeší každičkou vrásku a nechtěnou skvrnku, ovšem z dovolené pak stejně přijedou s tím nejtmavším možným odstínem kůže, obličej nevyjímaje...

UV záření je pro mladistvě vyhlížející pleť prokazatelně největším protivníkem. Nehledě na to, že jedinci, kteří si tyto bonusy od moře přivážejí (a následně je ještě přikrmují v soláriu), bůhvíproč nevidí, že s tmavou barvou ve tváři působí i opticky nepoměrně starším dojmem.

Opálí a neublíží

Doporučení dermatologů na výši ochranného faktoru zpravidla nejdou pod hodnotu 30, a to ani v našich zeměpisných šířkách. Kůže je tak v relativním bezpečí a fakt, že se s takovými hodnotami zabarvuje pomaleji, je ve skutečnosti výhodou. Zrovna v případě slunění totiž platí „rychle nabyl, rychle pozbyl“. Takže závody plážových nadšenců s domorodci v dovolenkových destinacích jsou přinejmenším marné. Sexy bronz získaný za týden či dva, s pomocí oleje s SPF 6, není opálení, ale spálení, které se při troše štěstí začne loupat až po návratu domů. Zato lákavě snědý nádech, vzniklý pozvolna, jen tak nesleze.

Ještě vysvětlení pro všechny, kdo tvrdí, že se přes SPF 50 „přece vůbec neopálí“: Ani padesátka není schopná zcela zablokovat tvorbu melaninu. Logicky tedy musíte ztmavnout přes jakýkoli filtr. Jedině že byste vůbec nevycházeli na vzduch anebo jen komplet zahaleni do svršků s UV faktorem. Kromě toho, vyšší ochranné filtry mají ještě další výhodu pro lenochy, a sice že dovolují delší interval mezi krémováním.

Žhavé otázky

Hodnota SPF na obalu není jedinou informací, o kterou byste se měli zajímat. Za opálení, ale bohužel i spálení je zodpovědné UVB záření (B jako „burns“ nebo „bronz“). Předčasný výskyt vrásek, poruchy pigmentace, vznik sluneční alergie a rakovinu kůže zase způsobuje UVA (A jako „ageing“ či „alergie“), jelikož dokáže pronikat do hlubších vrstev. Správná a kvalitní ochrana tudíž musí spolehlivě odklánět oba druhy spektra a zřetelně to uvádět – nařizují to ostatně směrnice Evropské unie. Výše UVA by se přitom měla z jedné třetiny rovnat hodnotě UVB, který se udává jako SPF.

V otázkách, zdali se zaměřit spíše na minerální, či chemické filtry, mají odborníci jasno. Optimální je kombinace obou, protože zatímco minerální filtr zůstává na povrchu pokožky a jako „odrazka“ z něj dokáže odklonit pouze UVB (UVA takto zneškodnit nelze), chemické filtry pronikají do kůže a odtud se snaží vracet zpět veškeré záření.

Při výběru ideálního „opalováku“ zbývá ještě rozhodnout, jestli vystačíte s jedním krémem na vše, anebo odlišíte přípravek na tělo a na obličej. Je to podobné jako při běžné péči o pleť. Jemnější pokožka tváře ocení šetrnější přístup a s tím i další přidané efekty, například tónování, zmatnění, zmírnění pigmentací či vrásek.

Více se dočtete v červnovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu