New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak o sebe pečovat podle rozdílných fází Měsíce?

Naše beauty rituály ovlivňuje mnoho faktorů. Věděli jste ale, že jedním z nich je i ten nejzářivější objekt noční oblohy, Měsíc?
Tereza Spilková
——
21. června 2021

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Měsíc a jeho fáze jsou pro lidstvo odjakživa fascinující. To, že tahle zářivá koule umí ovlivnit ledacos jak v přírodě, tak na našem těle i duši, víme již nějaké to století. Naši předci sílu Měsíce nepodceňovali a jeho cyklům se v lecčems podřizovali a přizpůsobovali. Tak proč bychom neměli my? Jak se ale může lunární cyklus podepsat na naší pleti a jak mu péči o sebe přizpůsobit? 

Síla lunárního cyklu dřív a nyní

Měsíc je objektem zájmu již od počátku věků. Ať už kvůli vlastním náladám, tak kvůli přežití. Lov, sběr, sklizeň, sadba, dokonce i nálada zvířat – to vše se dá podle Měsíce předpovídat a může se dle něj řídit. Pro přežití to vše hrálo zcela zásadní roli, dokonalá znalost lunárního cyklu tak byla samozřejmostí. 

I pro dnešního, moderního člověka má sledování lunárních cyklů smysl. Naše tělo, nálada a příroda kolem na něj reaguje stále stejně. Řada léčitelů se proto k těmto technikám a znalostem vrací a snaží se na přetrženou tradici navázat. V čem že to ale vlastně naši předci měli větší fištrón než my?

Měsíční fáze a jejich rozdílné účinky

Měsíc má prý osm fází, zásadní jsou čtyři z nich – NOV, první čtvrť, úplněk a třetí čtvrť. Fáze se rozlišují dle toho, jak velká část Měsíce, kterou ze Země vidíme, je ozářená Sluncem. A právě to, jakou část Měsíce zrovna vidíme, je tím nejlepším vodítkem. 

NOV

Počátek lunárního cyklu je vhodný pro nové začátky. Takže je čas vyzkoušet něco nového, vyslat do vesmíru nová přání a jít do všeho s pocitem čistého štítu. Naše pleť je prý novinkám otevřená též, takže v tu chvíli je nejvhodnější čas na začlenění nových produktů do beauty rutiny. 

První čtvrť

Během první čtvrtiny přichází fáze ujištění se, že to, co jsme zaseli během první fáze, plodí ovoce. Takže je vhodná chvíle dát všemu novému z první fáze energii. Právě v této fázi cyklu je nejlepší zajít na různá kosmetická ošetření. 

Úplněk

Během úplňku je naopak nejlepší relaxovat. Fáze Měsíce jsou spojeny též s menstruačním cyklem. Oba trvají zhruba 28 dní a měsíc byl navíc dříve symbolem ženství. Fáze Měsíce je tak možné přirovnat k cyklu ženskému. Úplněk je v rámci měsíčního cyklu metaforou pro ovulaci. Je tedy obdobím probouzení velkého potenciálu, tvoření nového. Relaxační vana a pečující masky – teď je na ně ten správný čas. 

Třetí čtvrť

Během poslední fáze Měsíce, třetí čtvrtiny, je zase čas na očistu a obnovu. Představuje fázi menstruační, a tak se netoleruje žádné plýtvání energií. Tu si sbírejte a šetřete, abyste jí měla dostatek do nadcházejícího měsíce. Konec lunárního cyklu je časem, kdy je dobré hledat, co vám ještě schází. O slovo se hlásí čisticí masky. 

Pokud ještě tápete, nechte se vést moudřejšími. Naštěstí chytré aplikace existují snad již opravdu na vše a fáze Měsíce nejsou výjimkou. Pokud tedy chcete mít dokonalý přehled o tom, v jaké fázi se Měsíc a vy zrovna nacházíte. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu