New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak je to s přírodními deodoranty? Jedná se o lepší, či horší variantu?

Je vaše kosmetická taštička již plná přírodní kosmetiky, ale u jednoho produktu nad náhradou stále váháte? Pravděpodobně nejste sama. Jak to tedy je? Měli byste vyměnit klasický deodorant za přírodní, „čistou“ alternativu?
Tereza Spilková
——
28. března 2022

Foto: Getty Images

O tom, že by bylo dobré vyřadit z kosmetického arzenálu antiperspiranty a deodoranty, které obsahují zdraví škodlivé látky jako hliníkové soli, už byly napsány slohy. Jejich domnělé spojování se vznikem rakoviny, nepřirozeným ucpáváním pórů nebo dalšími problémy s chemií, která je v nich obsažena, je stále na přetřes. I když už má řada beauty produktů své přírodní zástupce, kteří dokáží přesně totéž, ne-li ještě více, u prostředků proti pocení to většinou není příliš vyrovnaný souboj. Najít spolehlivého bio spojence v této oblasti je běh na dlouhou trať, a ani když objevíte svého favorita, nemusí být v období úporných veder tak spolehlivý jako ten klasický. I proto jsou přírodní přípravky proti pocení stále takové téma. Jak to tedy je? 

Nejprve je potřeba si vysvětlit základní rozdíly. Antiperspirant má zabraňovat pocení. Pracuje na principu zablokování pórů, ze kterých se vám během teplých dnů řine pot. K tomu ještě zabíjí bakterie, které se v podpaží tvoří a které způsobují zápach. Postará se tak o dva problémy najednou. Deodorant pouze ničí mikroby, jež v podpaží při pocení vznikají – má tedy vliv na vůni, ale ne na míru pocení.

Přírodní varianty tak mohou být pro věrné uživatelky silných antiperspirantů šokem. Chovají se totiž trochu jinak a tělo si na ně musí nejprve zvyknout. První dny až týdny proto počítejte s tím, že se zkrátka potit budete. A to mnohem více, než jste zvyklá. Je také docela možné, že ho budete muset během dne použít opakovaně. Nevoní totiž tak silně a vytrvale jako ty klasické a nezabrání ani pocení. Přesto ale množství lidí stojí za to. Jsou však opravdu tak nezbytné? Jak to vlastně je s přírodními náhradami?

Která varianta tedy funguje lépe? 

I když se vývoji přírodních produktů proti pocení věnuje řada značek po celém světě již mnoho let, stále si nedokázaly získat příliš dobrou pověst. Proč? Zatím se totiž nepodařilo najít látku naprosto stejně účinnou v boji s potem, jako je hliníková sůl, která by byla zároveň bezpečná, nezávadná a přírodní. Nejblíže jí jsou momentálně kamenec (deo krystal), který funguje adstringentně a dokáže stahovat póry, nebo šalvěj, která má lehce antiperspirační účinky. Aktuálně se však žádné velké zázraky v této oblasti nekonají.   

Proč jsou prý klasické deodoranty a antiperspiranty špatné? 

Existují studie, které spojují používání hliníkových solí se vznikem rakoviny nebo Alzheimerovy choroby. Často se hovoří také o tom, že klasické přípravky proti pocení jsou plné toxických látek, brání přirozenému vylučování odpadních látek z těla, které se potom usazují v lymfě, nebo že zabíjí v tělu přátelské a důležité bakterie. Řada těch přírodních přípravků například slibuje péči o přirozený mikrobiom.

Je to opravdu tak? 

Celá debata okolo deodorantů a antiperspirantů začala v devadesátých letech minulého století a dodnes není jisté, z čeho vlastně tehdy ti, již informace o jejich škodlivosti šířili, vycházeli. Dost možná to bylo celé vycucané z prstu. Vědci totiž od té doby stále nepotvrdili, že by byly antiperspiranty a deodoranty opravdu tak nebezpečné, jak bývá uváděno. Často se dokonce objevuje názor, že jsou naprosto bezpečné a nepředstavují žádná zdravotní rizika. 

Přírodní kosmetika je na vzestupu, což je v řadě případů pochopitelné. Nikdo nechceme v životě více chemie, než je nezbytně nutné. U mnohých přípravků je dobré si seznam ingrediencí hlídat a těm nevhodným se vyhýbat. Avšak u přípravků proti pocení zatím není rozhodnuto. Pokud se tak silného antiperspirantu nehodláte během přicházejícího jara a léta vzdát z čistě praktických důvodů, podle expertů se nemusíte bát. Misky vah zatím zůstávají vyrovnané. V posledním roce se navíc objevuje čím dál tím více otázek, co se „bio“ a „čisté“ kosmetiky týče, s tím, proč pro tento typ produktů nejsou striktně stanovená pravidla. 

Závěr? Kdo vyhrává? 

Je to jen na vás. Přírodní produkty mají své výhody (péče o mikrobiom, šetrné složení, péče o pokožku podpaží), pokud ale doma máte jen ty klasické, nemusíte je hned vyhazovat do koše a bát se, že byste si zadělávala na problém. Používejte to, co je vám příjemné a co vám voní. Po použití jakéhokoliv přípravku by vás především neměla kůže pálit, svědit ani být podrážděná a červená. A to se může stát jak s přírodní, tak konvenční kosmetikou. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu