New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Blond komunita

V mnoha ohledech jednodušší život, který se přisuzuje blondýnám, je vykoupený o dost problematičtější péčí o vlasy, nežli řeší většina tmavovlásek.
Martina Polachová
——
7. června 2022

Getty Images

Blond barva vlasů na sebe sice strhává automaticky dost pozornosti, zároveň však klade na svou nositelku nemalé nároky. Tím, který balíčku nutných předností dominuje, je bezesporu vysoké sebevědomí. Plavovlasá hříva se totiž musí umět „prodat“, spolu s komplexy nejde dohromady. S čím je naopak škála blond odstínů v pevné shodě, je zažitý předsudek ohledně nízké inteligence. Těžko odhadovat, z čeho toto klišé vzešlo, pravděpodobně nějak souvisí se vzhledem panenek Barbie, do kterých se některé ženy se světlými vlasy stylizují a u kterých se předpokládá, že umějí jen mrkat a u toho mlčet... Blond není očividně pro každého, a to z velké části i proto, že není snadné o plavé délky pečovat.

Velké skoky, velké škody

Ačkoli se v kadeřnické terminologii blonďaté odstíny pohybují už na stupnici od světle hnědé, potíže nastávají většinou až u silně odbarvených pramenů. S radikálním zesvětlováním o několik tónů se totiž významně zasahuje do struktury vlasu, a pokud není kadeřník soudný či dostatečně zkušený, anebo se do takového zásahu někdo pouští dokonce na vlastní pěst, hrozí velké škody. A vězte, že nepěkný výsledný odstín je jen začátek... Ztenčené, krepaté kadeře bez lesku se mohou začít lámat a klidně i v půlce své délky upadávat. „Opravy takto zničených vlasů jsou časově i finančně velmi náročné,“ varuje zkušená kadeřnice Jana Novák Zajíčková, Artistic and Managing Director B Toni&Guy, před domácími experimenty. „Možná si někdo řekne, že jde jen o vlasy... Jenomže ty jsou právě nejvíce na očích a dokreslují celkový vzhled.“ Riziko poškození stoupá i s rychlostí, resp. netrpělivostí. Pokud se totiž zesvětluje pozvolna a s rozumem, nemusí k žádným větším škodám docházet. Že by šlo pomalým tempem odbarvit jakýkoli vlas? Ne tak docela. Podle Zajíčkové by se rozhodně měly držet zpátky nejjemnější prameny se sklony k lámavosti a ty, které jsou hodně chemicky narušené.

Sázka na specialisty 

Správně zvolená péče slibuje udržet nad kondicí zesvětlovaných pramenů kontrolu. Kladete si otázku, do jaké míry? Vězte, že nasadit běžnou hydratační řadu, určenou na suché prameny, není řešení. Odbarvený vlas potřebuje hlavně elasticitu a jas, navíc u něj není pravidlem, že musí být vždy nutně suchý... Zkrátka pustíte-li se do odbarvování, byť třeba jen v délkách anebo v kontuře okolo obličeje, počítejte rovnou i s investicí do specifické pečující kosmetiky. Základem je podle Zajíčkové dobře zvolený profesionální šampon a kondicionér přímo určený na blond či melírované vlasy (s výběrem vám nejlépe poradí odborník). Důležité jsou i ochranné přípravky při foukání, také pečující, eventuálně tónovací masky, vyhlazovací krémy a oleje po tepelné úpravě. „Účinné jsou i hloubkové treatmenty, které se provádějí v salonech. Ze začátku se drží častější intervaly, ale s tím, jak se vlasy uzdravují, lze přestávky prodlužovat,“ radí zkušená kadeřnice, podle které hraje velkou roli i to, jaké fény, případně žehličky doma používáte. „Doporučuji také šetrnost při rozčesávání. Občas záměrně nechávám klientky, aby si rozčesaly vlasy samy, a pokud vidím, že jsou zbytečně razantní, upozorním je, že s větší opatrností nebudou mít tak polámané konečky a nebudou jim vlasy ani tolik padat.“ Existuje výčet, s  čím to naopak na zesvětlované kadeře nezkoušet? Určitě se vyhněte horké žehličce nebo kulmě, stejně jako domácímu tónování. „Odbarvený vlas reaguje citlivěji, a tak byste mohla snadno dojít k jinému výsledku, než jste čekala,“ zmiňuje další úskalí Jana Novák Zajíčková.

Pozor, zářivky! 

Zatímco tmavovlásky se zdravou hřívou mají lesk vlasů prakticky zadarmo, u odbarvených délek je jeho ztráta jednou z největších slabin. Jak zní recept na návrat oslňujícího jasu? „Nejjednodušší je nanést do vlasů ochranný a výživný krém či fluid a vyfoukat je dohladka. Dá se také použít jemný olej nebo lesk při závěrečné úpravě,“ prozrazuje znalá specialistka a pokračuje: „Osobně jsem si oblíbila masky Chroma ID od Schwarzkopf Professional, ať už tónovací, nebo bezbarvé. Odstíny lze mezi sebou volně míchat, a dokonce je i poskytnout na míru připravené klientovi na domácí péči,“ pochvaluje si přednosti těchto přípravků. Vlasy se během chvilky „napijou“ a díky tomu zůstanou krásně lesklé. Další možností je použít profesionální zažehlovací treatmenty, které v pramenech vydrží i několik týdnů. Ze zkušeností Zajíčkové vyplývá, že vliv na kvalitu a lesk vlasů má i to, jak jsou chemicky zatěžované, jaké přípravky používáte, a koneckonců i váš celkový životní styl. Má například vypozorováno, že silní kuřáci mívají nejenom zašedlou pleť, ale i nehezky vypadající vlasy. Což nemusí platit všeobecně, ale kadeřnici se tento jev často potvrzuje.

Skrytí agresoři 

Půvab blond barvy mimochodem ovlivňuje i kvalita vody, což se dá celkem zřetelně zažít při koupání v bazénech, kam se přidává více chloru. Z vlasů se kvůli jeho přítomnosti odstraňuje přirozená ochranná vrstva a ty jsou pak náchylnější ke ztrátám vlhkosti a k poškození. V kombinaci se sluncem se navíc z kadeří doslova vysávají barevné pigmenty, proto pak bývají pórovité, křehké, drsné, bez pružnosti a lesku. Nejzáludnější je ale nazelenalý nádech, který blond odstíny často nabírají. Ve skutečnosti za ním nestojí ani tak chlór, ale sloučeniny mědi ve vodě. Pro udržení stále přitažlivé barvy proto mějte k dispozici šampon, jenž podporuje vymývání nečistot, popřípadě soli z vlasů, a pokud mají náhodou kadeře tendenci chytat nažloutlé podtóny, občas na ně použijte přípravek s neutralizujícími fialovými pigmenty. V nevýhodě, tedy relativně, je blond hříva i při pobytu na slunci či v soláriu. Jak totiž podotýká Jana Novák Zajíčková, někdy se UV paprsky jeví pro zesvětlované prameny spíše jako plus: „Slunce si pohraje a dokreslí různé tóny blond. Při barvení v salonu se dost často setkáváme s požadavkem ‚jako od sluníčka‘...“ Jinak samozřejmě platí speciálně pro plavovlásky pod palbou UV záření ten nejvyšší stupeň pohotovosti. Jak jistě víte, paprsky pronikají hluboko do vlasů a poškozují jejich proteinovou strukturu (proteiny dodávají z velké části pružnost, odolnost, sílu a lesk). Minimální ochranu poskytuje pouze melanin jako přirozená součást. Akorát že toho mají světlé kadeře méně než ty tmavé. Takže jestli s přitažlivým prozářením hřívy o ni nechcete zároveň hned přijít, chraňte se pokrývkou hlavy, „letní“ vlasovou kosmetikou a snažte se omezit barvení, žehlení a další tepelnou i chemickou úpravu.   


Jak se neprozradit? 

Postupné zesvětlení se podle doporučení kadeřníků dotkne jednoho dne vlastně všech žen bez výjimky. S přibývajícími šedinami jsou totiž brunety nuceny dobarvovat odrost čím dál častěji, klidně i každý týden... Nikde naštěstí není psáno, že byste ze své celoživotní kaštanově hnědé musela rovnou skočit do blond, ale chcete-li předejít martyriu s odskakujícími šedinami u hlavy, můžete zvolna přecházet přes středně a světle hnědou až na finální blond. „Vlas věkem většinou světlá sám od sebe, takže později už stačí jen dolaďovat nádechy světlé barvy. Mohou jít od studených, popelavých, béžových až po zlaté nebo například zlatomeruňkové,“ popisuje možnosti změny známá kadeřnice, která zejména tento krok vřele doporučuje přenechat profesionálům – dokážou doladit ten nejlepší odstín k vaší pleti. „Pro nenásilný přechod se dá začít zesvětlovat nejdříve okolo obličeje, přizpůsobit tomu i líčení a pak postupovat dál. Ve světlejší barvě se zjemní rysy ve tváři,“ doplňuje příjemnou okolnost Zajíčková. Ještě detail na závěr týkající se obočí. To by se nemělo příliš vzdálit barvě vlasů, jinak nebude celek působit přirozeně. Oblouky mohou být trochu výraznější, ne však více než o dva odstíny. Ani do tohoto kroku se však nepouštějte svépomocí, protože je k němu zapotřebí jednak speciální barva a také dobrý odhad a zkušenost. V případě, že hodláte následovat trend přiznaných tmavších odrostů, je možné obloučky nad očima zesvětlit jen lehce anebo – pro výraznější look – zachovat tak, jak jsou.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu