New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Vidíme se v Miláně? Milánský design week 2022 je v plném proudu

Největší oslava designu patří každý rok lombardské metropoli. Co letos neminout a kde najít česká studia a designéry?
Helena Novotná
——
10. června 2022

Foto: Preciosa Lighting

Od 6. do 12. června 2022 se Miláno mění v Mekku designu. Snažit se během tohoto eventu obejít veškeré instalace je jako chtít vidět všechna umělecká díla při návštěvě v Louvru naráz. Nepodaří se vám to, nic si neužijete, a budete akorát nešťastní. Výstava totiž neprobíhá jen na jednom místě – všechny akce jsou rozptýlené po celém Miláně. Kromě novinek současného designu tak objevíte i nádherné a málo známé lokace, které byste v běžném průvodci tímto městem sotva našli. Program milánského design weeku je vyčerpávající, a proto jsme pro vás vybrali alespoň pár tipů, které by vaším očím neměly uniknout, než se večer vydáte do designéry oblíbeného podniku Bar Basso na jejich signature Negroni.

Jednou z hlavních událostí milánského týdne designu je veletrh Salone del Mobile, oslavující letos 60. výročí. Nekonečné haly výstavního prostoru Fiera Milano letos plní přes 2 000 expozic velkých firem a samostatných designérů. Pokud vás zajímá interiérový design a nejnovější trendy v nábytku, vybavení koupelen či kuchyní, a chcete vidět vše pohromadě, na prohlídku Salone si pro jistotu nechte několik hodin. Doporučujeme neminout například výstavní prostor české značky TON.

Pakliže vás naopak fascinuje tvorba pohybující se na hraně mezi designem a uměním či symbióza historických prostorů v kontrastu s moderním designem, expozice platformy Alcova je přesně místo pro vás. Ta spojuje mladý, progresivní design, a během milánského design weeku vždy oživí málo známá, ale o to zajímavější místa. Letos se projekt vrátil do Centro Ospedaliero Militare di Baggio. V objektu s krásnou zahradou vystavuje svou monumentální a přesto minimalistickou tvorbu holandská designérka Sabine Marcelis ve spolupráci se SolidNature a OMA architekty. Narazíte zde také na instalaci pražské UMPRUM i novinky od dvojice designérů polského původu Chmara.Rosinke nebo výstavu „This is America”. 

V Miláně nechybí ani česká stopa. Renomovaná značka nábytku TON se návštěvníkům představí přímo v rámci Salone del Mobile ve výstavní hale na Fieře. Hlavním lákadlem je jejich nová kolekce ve spolupráci se studiem Claesson Koivisto Rune. Nechybí nedávné novinky jako kolekce P.O.V. a Again, ani několik modelů židlí dokumentující historii značky. Světelné instalace přivezly do Milána značky Lasvit, Bomma a Preciosa Lighting. Poslední jmenovaná připravila pro návštěvníky z celého světa interaktivní instalaci s názvem Composition in Crystal bravurně propojující světelný design, sklářskou tradici a moderní sound design. V již zmíněné Alcově se s projektem Unique Client představuje nastupující česká generace, a to díky školní instalaci pražské UMPRUM. Malý, ale o to zajímavější tip na závěr – do Milána se přestěhoval Tiny House, konkrétně jejich nejnovější počin A-House od architektů ze studia Perspektiv vybavený nábytkem a svítidly od Jiřího Krejčiříka.

Přestože nejde o fashion week, každoročně se v Miláně prezentují také módní brandy, jejichž spolupráce přesahují do oblastí designu a umění. Luxusní dům Louis Vuitton letos oslaví 10. výročí kolekce Object Nomades v prostorách Garage Traversi, streetwearový Carhartt WIP spojil síly se studiem Toogood, kerý část své kolekce představí na gigantických loutkách ve Spazio Maiocchi. Série přednášek a diskuzí proběhne díky spolupráci studia Formafantasma a značky Prada. Loewe se účastní s projektem Weave, Restore, Renew, který dává druhou šanci předmětům na vyhození díky tradičním technikám z celého světa. A Hermès oslaví světlo ve čtvrti Brera ve své poetické instalaci pracující se dřevěnými konstrukcemi a průsvitným barevným papírem.

Tato oslava by však nebyla kompletní bez Rossany Orlandi. Nekorunovaná královna designu, která každý podzim zavítá i do Prahy na Designblok, představuje ve svém království Galerii Rossana Orlandi výstavu RoCollectible 2022, věnovanou mezinárodním studiím a designérům. Z těch českých zde najdete například mladé talenty Annu Jožovou a Jiřího Krejčiříka. Část galerie se promění na tzv. Danish House, a stane se dočasným domovem Bang & Olufsen, Carl Hansen, Ferm LIVING, Louis Poulsen, Muuto a dalších značek. A rozhodně si nenechte ujít ani mezinárodní projekt Rossany s názvem Ro Guiltless Plastic.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu