New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

DESIGN A UMĚNÍ: PĚT VÝSTAV, KTERÉ PŘÍŠTÍ DNY I MĚSÍCE NEMINOUT

Schovat se před horkem, utéct před deštěm, ale v galeriích především potěšit své oči a osvěžit ducha. Od monumentálních snových instalací přes kritiku čínského politického režimu až po oslavu současného art designu.
Helena Novotná
——
2. června 2022

Getty Images

Jiří Příhoda: Void
Galerie Rudolfinum / do 28. srpna 2022

Novorenesanční galerie Rudolfinum se do konce léta promění k nepoznání. Umělec a sochař Jiří Příhoda ji zaplnil rozměrnými prostorovými instalacemi, které se pohybují na hraně mezi uměním a architekturou. Příhoda se ve svých monumentálních pracích věnuje zkoumání prostoru, objemu, hmoty a – jak název napovídá – také prázdnoty. Výstava Void je impozantní a zároveň velmi přístupná. Zn.: Také velmi insta-friendly!

Martin Janecký: Hvězdáři a jiné studiové práce ze skla
Uměleckoprůmyslové museum v Praze / do 11. září 2022 

Martin Janecký je dnes považován za jednoho z nejlepších světových výtvarníků v rámci zpracování skla z volné ruky. Do povědomí veřejnosti se zapsal především mistrovsky zvládnutou technikou tvarování horkého skla zevnitř žhavé baňky, tzv. „inside bubble sculpting“. Výsledkem jsou dechberoucí realistické plastiky lidských hlav, zvířat či figur. Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, kde byla před pár dny zahájena jeho výstava Hvězdáři a jiné studiové práce ze skla.

Badiucao: MADe IN CHINA
Centrum současného umění DOX / do 28. 8. 2022

Pod pseudonymem Badiucao se skrývá čínský umělec a aktivista žijící v exilu v Austrálii. Svými díly se vyjadřuje k problémům současné Číny i k porušování lidských práv kdekoliv na světě. Výstava MADe IN CHINA v Centru současného umění DOX tak zahrnuje i jeho nejnovější tvorbu reagující na válku na Ukrajině. Vizuálně si autor hraje s narážkami na grafický styl čínské komunistické propagandy, který ironicky napodobuje. Badiucao na sebe upozornil díky sociálním sítím, tak vezměte rychle telefon do ruky a klikněte na „follow”.

Anna Jožová: Eversium
Kvalitář / do 15. 7. 2022

Pojďme vkročit na pole designu, rovnou do galerie Kvalitář na výstavu Anny Jožové. Studentka ateliéru skla na pražské UMPRUM reaguje ve své tvorbě krásnými objekty na ničivé dopady klimatických změn. Inspiruje se mořským pobřežím zaplaveným odpadem, toxickou pěnou a ropou tvořící olejnaté skvrny na mořské hladině či teplotními změnami, které radikálním způsobem mění poměr globálního vodního skupenství. Vizuální podobu těchto procesů designérka přetavuje do povrchů svých váz, které pak připomínají bublavé tání ledovců či duhové znečištění olejových skvrn.

Křehký Mikulov 
Zámek Mikulov a dům U divokého muže, Mikulov
/ do 5. 6. 2022

Last minute třešnička na závěr balancující na pomezí umění a designu. Jubilejní 10. ročník festivalu art designu se po dvouleté pauze vrátil do jihomoravského Mikulova. Oblíbené studio DECHEM zde představuje novou podobou ikonických bandasek, Maxim Velčovský svou čtvrtou edici Sněhové vázy a značka Křehký zde slaví 15 let působení na české scéně. Nechybí ani mladá designérská generace v sestavě Palma de Alma, Matěj Polách anebo IHOR ve společném projektu s Dávidem Valovičem, vítězem loňského ročníku soutěže Diploma Selection na Designbloku.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu