New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

23. ročník Designbloku startuje již zítra. Na co se můžete těšit?

Nenechte si ujít největší mezinárodní přehlídku designu v Praze. Opět přinese novinky v mnoha kategoriích a představí známá jména, ale i nováčky, o kterých jistě ještě uslyšíme.
Lucie Švábenská
——
5. října 2021

Foto: archiv Designblok

Již zítra bude zahájen 23. ročník Designbloku, neboli mezinárodní přehlídka designu, a trvat bude do 10. 10. 2021. Po minulém ročníku se vrací do Gabriel Loci na pražském Smíchově, kde bude umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v kostele i Art House. Tentokrát ale část Designbloku proběhne i v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Své novinky představí více jak 200 vystavujících, mezi nimi budou designéři, školy, galerie, výrobci a prodejci.

Šťastný ročník

A jaké téma propojí části letošního ročníku? Štěstí. Design nám přináší mnoho, například optimismus, opravdovost, obnovu, renesanci hodnot lidskosti, hledání štěstí, návrat k sobě samému, svým potřebám. A to bude provázet vystavovatele 23. ročníku Designbloku. 

„Uplynulý rok byl velmi složitý. Jedno však nabídl beze sporu – čas na přemýšlení. A obnažil touhy staré jako lidstvo samo – touhy po štěstí, po zdravém a naplněném životě. Vyvolal otázky, zda žijeme správně a naplno. Zda jsme šťastni. A Designblok nemůže stát stranou tohoto přemýšlení. V roce 2021 se bude zabývat právě hledáním štěstí. Budeme sledovat trendy, které jsou v designu jasně patrné – návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Uměleckoprůmyslové museum otevírá své dveře

Dvě patra Uměleckoprůmyslového musea představí české projekty designérů a výrobců, kteří kladou velký důraz na vynikající design a stejně tak na řemeslné zpracování svých výrobků. Koncept RENESANCE 21 zde nabídne kurátorské projekty jako například Masters nebo Rodinné stříbro. 

„Jsme velice potěšeni, že letos můžeme otevřít renovované muzeum i pro část Designbloku, a doufám, že zvolené téma zde bude plně rezonovat, jak renesance, tak štěstí, obojí potřebujeme i jako společnost!“ říká ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.

Navštivte oázu Do It Yourself

V prostorách Gabriel Loci najdete hlavní prostor Designérii – celkem 152 instalací – a to v rukou dvojice mladých designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala. Celý prostor ambitu, kde se původně nacházela rajská zahrada, proměnili ve velkou Do It Yourself oázu. Fenomén DIY je jim vlastní – za tento svěží přístup k designu získali hlavní cenu Cen Czech Grand Design za rok 2020 a předvedli ho také na nedávné výstavě v Moravské galerii. „Designérie je dynamické místo setkání, odpočinku a zážitku. Zůstává proto otevřeným centrálním prostorem bez bariér. V jeho srdci stojí kruhová oáza tvorby – laboratoř, kde si může každý vyrobit vlastní produkt. Prostor osvětluje velký dynamický lustr, který udává autentickou atmosféru svým nastavením. V Designérii si můžeme vychutnat kávu, klevetění i záhadu samotné tvorby. Štěstí tak prochází pohybem, žaludkem i rukama,“ popisují koncept Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

Superstudio nabídne novinky od předních zahraničních a českých výrobců, jakými jsou firmy Janošík, TON, RAVAK, Laufen či USSPA. Vitra pro letošní instalaci spojila síly se studenty ateliéru Fotografie 2 na UMPRUM a Master & Master zase s designéry Lucií Koldovou a Jakubem Pollágem.

Móda, šperky i parfémy

Openstudio bude místem pro milovníky módy a šperků. Unisexové boty PÁR, něžná móda od Naniche, minimalistická od Daniely Peškové (která zároveň nově spouští e-shop), kožené doplňky od PBG Studio a malý módní underground zajistí instalace #forsale by LUV. Hned se dvěma instalacemi se zde bude prezentovat i ikona Liběna Rochová. První bude světelná instalace DECH ve spolupráci s Markem Šilpochem. Instalace DAR se bude zase skládat z výběru z autorčiných oděvních kolekcí, které věnovala jako dar do sbírek současné módy Moravské galerie, o čemž jsme vás již informovali. Šperky zastoupí Janja Prokić, Maria Kobelova, blueberries, Belda, Eliška Lhotská a další. Netradiční klenot v podobě brýlí chystá Nastassia Aleinikava ve spolupráci s umělcem Patrikem Kriššákem. Mladou generaci sklářů zastupuje Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, nábytek Jiří Krejčiřík a dětské hry KUTULU.

Chybět nebudou ani premiéry a nováčci Designbloku. Poprvé se zúčastní Space of Space s kovovým nábytkem a doplňky, sportovní značka KINOKO či parfémy na míru namíchané od Scent Roche.

Dokonalost skla v Art House 

Konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra představí v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci více než desítku současných českých designérů skla. Ústředním a největším exponátem bude lustr Memento Mori od Maxima Velčovského pro LASVIT, který bude vytažen na původní kostelní kladku, kterou LASVIT nalezl v útrobách kostela. Na kře samotné budou plout díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů.

Diploma Selection se vrací

Po loňské nucené pauze se do programu opět vrací mezinárodní soutěž Diploma Selection ve spolupráci s EUNIC a představí nastupující generaci evropských designérů pomocí 30 nejlepších diplomových prací z předních evropských univerzit (15 nejlepších projektů v oblasti produktového designu a 15 módních kolekcí). Vítěze zvolí prestižní porota složená z kurátorů a galeristů přímo na Designbloku. Nechybí mezi nimi hvězdy jako Giulio Cappellini nebo Rossana Orlandi.

„Jedním z mnoha přínosů projektu je možnost vidět přerod čerstvých absolventů v etablované tvůrce, kteří i díky své účasti v Diploma Selection navázali spolupráci se zahraničními galeristy a výrobci. Jsme rádi, že se zahraniční tvůrci vrací na Designblok s novými projekty jako například holandská módní návrhářka Joline Kwakkenbos, která v rámci letošních módních přehlídek představí svou novou značku Elliot Collective,“ říká k Diploma Selection projektová manažerka soutěže Alžběta Gabrielová.

Výstavu produktového designu najdou návštěvníci v prostoru bývalého refektáře v Gabriel Loci, finalisté z oboru módní design se představí na mole ve smíchovském kostele Sacre Coeur.

Nová kategorie Ceny Designbloku

V dnešním světě je velmi důležité téma různé formy recyklace, upcyklace a hledání nových materiálů a technologií. To se týká i designu a jeho propojení s udržitelností. Proto letos Ceny Designbloku, tradičně vyhlašovány v kategoriích móda, šperk, nábytek či nejlepší instalace, obohatí nová kategorie – poprvé bude udělena Cena Veolia za udržitelný design. Samostatná porota pro tuto kategorii zvolí projekt, jehož vítěz získá 50 000 Kč a účast na příštím ročníku Designbloku.

O vítězích se rozhodne v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení Cen Designbloku a Diploma Selection.

Doprovodný program plný štěstí

Mezi obdivováním nových designových skvostů si udělejte také čas na Reflex stage, kde bude probíhat doprovodný program plný zajímavých přednášek.

Určitě se zajděte podívat do Design Port, který nabídne společnou instalaci Jakuba Pollága, Lukáše Nováka, Cyrila Dunděry a Matěje Jánského, Javoriny a Antipearle. Představí se také významný ilustrátor současné scény Michal Bačák či pražská DSC Gallery se zajímavými projekty ve spolupráci s talentovanými umělci všech věkových kategorií. Dále bude tatérka Bára Cielecká alias Duhovka pomocí metody handpoke zdobit těla zájemců z řady návštěvníků a o chuťové pohárky se vám postará David Kateřiňák alias Kudra z michelinských restaurací společně s Chili Ta Thuy, kterou znáte ze soutěže MasterChef Česko 2020, a partou z bistra Big Smokers. 

Ale to hlavní, co Design Port nabídne, je řada zajímavých přednášek a diskusí s výraznými osobnostmi. Mezi nimi bude Lukáš Hejlík s přednáškou o hledání štěstí napříč gastronomií, fotograf Tomáš Třeštík, úspěšná interiérová designérka Ivanka Kowalski nebo Olga Trčková z DSC Gallery. Chybět nebude také panelová diskuse s designéry na téma „Je smysluplné dělat design v Česku a na Slovensku?“. Diskutovat budou aktéři hlavní společné instalace, ke kterým se přidá přední česká designérka Lucie Koldová. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu